Plaja Mondello, Palermo, Sicilia, Italia

Temperatura mării azi Italia

Italia aduce plăcerile litoralului în viața de zi cu zi: un espresso înainte de plajă, un prânz lung cu fructe de mare și o plimbare de seară prin centrul vechi.Citește mai mult

acum Mondello Mare 23.0°C / 73.4°FAer 24°C / 76°F

Ultima actualizare ·

Vacanță la mare în Italia

Italia aduce plăcerile litoralului în viața de zi cu zi: un espresso înainte de plajă, un prânz lung cu fructe de mare și o plimbare de seară prin centrul vechi. Ruinele romane, porturile pescărești și peisajele insulare oferă vacanței mai mult decât un șezlong. De la stațiunile cu nisip ale Adriaticii la golfurile Sardiniei și orașele animate ale Siciliei, experiența plajelor italiene are multe forme.

Cum îți alegi coasta

Nordul Adriaticii se potrivește călătorilor care vor plaje întinse și multe servicii la îndemână. Rimini îmbină această tradiție de stațiune cu un centru istoric. Puglia arată o altă față a Adriaticii, cu orașe văruite în alb și o coastă care continuă în jurul călcâiului cizmei italiene până la Marea Ionică.

Sardinia este un bun punct de plecare pentru o vacanță dedicată plajelor, cu nisip deschis, promontorii de granit și ape limpezi de mică adâncime în multe golfuri. Sicilia adaugă piețe, monumente antice și peisaje vulcanice. Un sejur în Cefalù aduce centrul vechi chiar lângă o plajă cu nisip; Taormina oferă un alt cadru, deasupra coastei ionice. Pe continent, în Calabria, vacanța în Tropea vine cu priveliști spre Santa Maria dell’Isola, un sanctuar pe un promontoriu stâncos deasupra mării. Mai la nord, Coasta Amalfi și Capri îi răsplătesc pe cei atrași de peisaje spectaculoase, plimbări cu barca și terase deasupra apei.

Gastronomie și sezonul de vară

Lasă loc pentru bucătăria regională: mâncarea stradală siciliană, pastele din Puglia și fructele de mare de pe Adriatică dau fiecărei opriri propria savoare. Vara este sezonul principal de plajă, iar sfârșitul primăverii și începutul toamnei se potrivesc unei călătorii cu mai multe plimbări și vizite. Pentru un sejur axat pe înot, compară temperaturile locale ale mării înainte de a alege o lună de început sau de sfârșit de sezon.

Înainte de călătorie

Monedă
Euro · EUR
Limbă
Italiană
Prize
Italiene / europene

Tip C/F/L. Pinii europeni mai groși pot să nu intre într-o priză italiană; poate fi necesar un adaptor.

Bine de știut

Pe nota de plată apare adesea coperto, o taxă de aranjare a mesei percepută de persoană; valoarea este trecută în meniu. Nu este bacșiș.

Temp. mării pe lună (°C)

În octombrie, apa mării este cea mai caldă la Mondello (23,3 °C) și cea mai rece la Rimini (19,5 °C).

Temp. mării pe lună (°C)
Plajăianfebmaraprmaiiuniulaugsepoctnovdec
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1

Temperatura medie a mării la fiecare plajă, pentru fiecare lună din perioada 2021–2025 (Copernicus ERA5). Nu este o prognoză.

Italia – Temperatura mării azi

Estimări actuale pentru plajele selectate, nu o medie națională. Mare: NASA MUR cu ajustare orară; aer: Apple Weather. Ora actualizării se referă la această pagină, nu la o măsurătoare în apă.

Ultima actualizare:

Italia – Temperatura mării azi
Toate plajeleMare (°C)Aer (°C)
Cala Goloritzé, Sardinia24,0 °C21 °C
Capri, Marea Mediterană21,6 °C20 °C
Cefalù, Sicilia23,7 °C24 °C
Cinque Terre, Marea Mediterană22,9 °C18 °C
Isola Bella, Taormina23,7 °C21 °C
La Pelosa, Sardinia24,0 °C26 °C
Mondello, Palermo23,0 °C24 °C
Rimini, Marea Mediterană21,0 °C23 °C
San Vito Lo Capo, Sicilia23,4 °C24 °C
Spiaggia La Cinta, Sardinia23,1 °C23 °C
Tropea, Marea Mediterană22,3 °C23 °C
Villasimius, Sardinia24,0 °C24 °C

Despre