Manhattan Beach Pier, Los Angeles, Kalifornien, USA

Vattentemperatur idag USA

En badsemester i USA kan betyda Miamis art déco-gator, en bilresa i Kalifornien eller Hawaiis landskap som reser sig över Stilla havet. Avstånden är stora och kusterna har tydliga egna identiteter.Läs mer

nu Manhattan Beach Hav 22.2°C / 72.0°FLuft 18°C / 65°F

Senast uppdaterad ·

Badsemester i USA

En badsemester i USA kan betyda Miamis art déco-gator, en bilresa i Kalifornien eller Hawaiis landskap som reser sig över Stilla havet. Avstånden är stora och kusterna har tydliga egna identiteter. Att välja en region ger resan fokus, oavsett om du vill ha stadsliv intill sanden, en familjebas vid havet eller en övistelse med tid utomhus.

Florida, Kalifornien eller Hawaii?

Florida erbjuder flera versioner av en kustsemester. Miami Beach kombinerar havet med restauranger och nattliv, medan Clearwater Beach är känt för sin breda sandstrand på delstatens västra sida. Key West har sin egen östadskänsla och blir en annan sorts stopp än en traditionell badort.

En badsemester i Kalifornien ingår ofta i en bilresa som kombinerar Los Angeles eller San Diego med kuststäder. Stilla havet kan kännas överraskande svalt även på en solig dag, så den här kusten har också mycket att ge resenärer som är intresserade av surfing, promenader och landskap. Hawaii erbjuder en annan miljö: vulkaniska landskap, ökultur och stränder. Waikiki placerar en välkänd strand intill Honolulus urbana bekvämligheter.

Välj tidpunkt för resan

Det finns ingen bästa månad för alla amerikanska stränder. Floridas subtropiska klimat, Kaliforniens Stillahavsvatten och Hawaiis öförhållanden kräver separat planering. Välj upplevelsen först och jämför sedan säsongen lokalt. Håll några dagar fria från långa körsträckor: en frukost på en strandpromenad, ett lokalt matstopp eller en kustvandring kan vara lika mycket en del av semestern som de berömda sevärdheterna.

Inför resan

Valuta
Amerikansk dollar · USD
Språk
Engelska
Eluttag
Amerikanska

Spanska är också utbrett.

Platta stift · typ A/B

Bra att veta

På restauranger med bordsservering är 15–20 % dricks vanligt; kontrollera först om notan redan innehåller en serviceavgift.

Havstemperatur per månad (°C)

I oktober är havet varmast vid Key West (28,6 °C) och kallast vid Anchorage (7,5 °C).

Havstemperatur per månad (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Anchorage2,31,81,61,86,311,514,214,612,07,52,92,0
Cannon Beach9,68,89,010,011,813,013,514,413,712,811,710,4
Clearwater Beach16,618,421,524,027,429,430,630,829,525,722,019,1
Key West23,323,724,926,028,229,430,430,830,528,626,524,8
Manhattan Beach14,614,213,914,616,318,019,520,420,318,816,815,8
McWay Cove12,011,510,810,310,311,011,412,613,913,712,913,0
Miami Beach24,124,325,126,027,829,130,230,630,128,526,825,5
Na Pali Coast24,524,124,024,224,925,525,826,426,726,625,925,0
New York6,95,06,18,713,318,623,123,121,718,214,29,8
Waikiki25,124,724,624,825,225,926,326,726,926,926,225,5

Genomsnittlig havstemperatur vid varje strand för varje månad under perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Detta är ingen prognos.

USA – Vattentemperatur idag

Aktuella uppskattningar för utvalda stränder, inte ett landsgenomsnitt. Hav: NASA MUR med timvis justering; luft: Apple Weather. Uppdateringstiden gäller denna sida, inte en mätning i vattnet.

Senast uppdaterad:

USA – Vattentemperatur idag
Alla stränderHav (°C)Luft (°C)
Anchorage, Alaskagolfen7,3 °C1 °C
Cannon Beach, Oregon13,4 °C10 °C
Clearwater Beach, Florida25,9 °C16 °C
Key West, Florida Keys29,0 °C26 °C
Manhattan Beach, Los Angeles22,2 °C18 °C
McWay Cove, Big Sur18,8 °C12 °C
Miami Beach, Florida29,0 °C25 °C
Na Pali Coast, Kauai26,8 °C23 °C
New York, Atlanten16,6 °C9 °C
Waikiki, Oahu26,6 °C24 °C

Om oss