Mondellostranden, Palermo, Sicilien, Italien

Vattentemperatur idag Italien

Italien låter kustens njutningar bli en del av vardagen: en espresso före stranden, en lång lunch med fisk och skaldjur och en kvällspromenad genom en gammal stad. Romerska ruiner, fiskehamnar och ölandskap ger semestern något utöver solstolen.Läs mer

nu Mondello Hav 23.0°C / 73.4°FLuft 24°C / 76°F

Senast uppdaterad ·

Badsemester i Italien

Italien låter kustens njutningar bli en del av vardagen: en espresso före stranden, en lång lunch med fisk och skaldjur och en kvällspromenad genom en gammal stad. Romerska ruiner, fiskehamnar och ölandskap ger semestern något utöver solstolen. Från Adriatiska havets semesterorter med sandstränder till Sardiniens vikar och Siciliens livliga städer finns det inte bara en italiensk strandupplevelse.

Välj din kust

Norra Adriatiska havet passar resenärer som vill ha breda stränder och gott om service nära till hands. Rimini förenar den här badortstraditionen med en historisk stadskärna. Apulien visar en annan sida av Adriatiska havet, med vitkalkade städer och en kust som fortsätter runt klacken till Joniska havet.

Sardinien är en bra utgångspunkt för en semester med stränderna i centrum, med ljus sand, granituddar och klart, grunt vatten i många vikar. Sicilien tillför marknader, antika monument och vulkaniska landskap. En vistelse i Cefalù placerar en gammal stad intill en sandstrand; en semester i Taormina ger en annan miljö ovanför den joniska kusten. På det kalabriska fastlandet bjuder Tropea på utsikt mot Santa Maria dell’Isola, en helgedom på en klippudde ovanför havet. Längre norrut belönar Amalfikusten och Capri resenärer som dras till dramatiska landskap, båtturer och terrasser ovanför vattnet.

Mat och sommarsäsong

Lämna plats för regional matlagning: siciliansk gatumat, pasta från Apulien och fisk och skaldjur vid Adriatiska havet ger varje stopp sin egen smak. Sommaren är den främsta strandsäsongen, medan sen vår och tidig höst passar en resa med fler promenader och sevärdheter. För en vistelse med bad i fokus bör du jämföra lokala vattentemperaturer innan du väljer en månad tidigt eller sent på säsongen.

Inför resan

Valuta
Euro · EUR
Språk
Italienska
Eluttag
Italienska / europeiska

Typ C/F/L. Tjockare europeiska stift passar inte alltid i italienska uttag; adapter kan behövas.

Bra att veta

På restaurangnotan finns ofta coperto, en kuvertavgift per person; beloppet står på menyn. Det är inte dricks.

Havstemperatur per månad (°C)

I oktober är havet varmast vid Mondello (23,3 °C) och kallast vid Rimini (19,5 °C).

Havstemperatur per månad (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1

Genomsnittlig havstemperatur vid varje strand för varje månad under perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Detta är ingen prognos.

Italien – Vattentemperatur idag

Aktuella uppskattningar för utvalda stränder, inte ett landsgenomsnitt. Hav: NASA MUR med timvis justering; luft: Apple Weather. Uppdateringstiden gäller denna sida, inte en mätning i vattnet.

Senast uppdaterad:

Italien – Vattentemperatur idag
Alla stränderHav (°C)Luft (°C)
Cala Goloritzé, Sardinien24,0 °C21 °C
Capri, Medelhavet21,6 °C20 °C
Cefalù, Sicilien23,7 °C24 °C
Cinque Terre, Medelhavet22,9 °C18 °C
Isola Bella, Taormina23,7 °C21 °C
La Pelosa, Sardinien24,0 °C26 °C
Mondello, Palermo23,0 °C24 °C
Rimini, Medelhavet21,0 °C23 °C
San Vito Lo Capo, Sicilien23,4 °C24 °C
Spiaggia La Cinta, Sardinien23,1 °C23 °C
Tropea, Medelhavet22,3 °C23 °C
Villasimius, Sardinien24,0 °C24 °C

Om oss