Hvar stad, ön Hvar, Kroatien

Vattentemperatur idag Adriatiska havet

Vattentemperatur – Adriatiska havet: idag från 18,8 °C / 66 °F vid Split till 20,1 °C / 68 °F utanför Rovinj, vattnet är varmt nog för bad vid alla 7 stränder i vårt urval. Genomsnittet i oktober är 20,1 °C / 68 °F.

Adriatiska havet erbjuder två olika kustsemestertraditioner. Längs stora delar av Kroatiens kust präglas semestern av stenstäder, öar och klapperstens- eller klippstränder.Läs mer

nu Hvar Hav 19.6°C / 67.3°FLuft 15°C / 59°F

Senast uppdaterad ·

Semester vid Adriatiska havet

Adriatiska havet erbjuder två olika kustsemestertraditioner. Längs stora delar av Kroatiens kust präglas semestern av stenstäder, öar och klapperstens- eller klippstränder. Italiens norra Adriatiska kust har långa sandstränder, strandklubbar och strandpromenader. Ingen av beskrivningarna stämmer på varje strand, men skillnaden är användbar när du väljer mellan en familjeort och en mindre bas vid kusten.

Sand, småsten och sommarsäsong

Rimini är ett bra exempel på den italienska badortsstilen, med service nära sanden. Rovinj kombinerar en istrisk gammal stad med badplatser i närheten. För små barn bör du titta på den faktiska vägen ner i vattnet och tillgänglig skugga, snarare än att välja enbart utifrån bilden.

Sommaren är den främsta badsäsongen. Att jämföra Adriatiska havets vattentemperaturer månad för månad hjälper dig att välja mellan en tidig semester och en sensommarvistelse, men förhållandena på en nordlig badort och en sydlig ö behöver inte vara desamma. Vår och höst passar också för kustpromenader och stadsutflykter när bad bara är en del av planen.

Geografisk översikt

Adriatiska havet

ItalienKroatien
Läge
Sydeuropa
Del av
Medelhavet
Kustländer
Italien, Slovenien, Kroatien, Bosnien och Hercegovina, Montenegro, Albanien
Yta
≈ 138 600 km²
Maxdjup
≈ 1 230 m

Översiktskarta. Måtten är ungefärliga och beror på hur området avgränsas. Faktakälla · Karta: Natural Earth

Havstemperatur per månad (°C)

I oktober är havet varmast vid Sveti Stefan (20,8 °C) och kallast vid Rimini (19,5 °C).

Havstemperatur per månad (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6

Genomsnittlig havstemperatur vid varje strand för varje månad under perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Detta är ingen prognos.

Adriatiska havet – Vattentemperatur idag

Aktuella uppskattningar för utvalda stränder, inte ett genomsnitt för hela havet. Hav: NASA MUR med timvis justering; luft: Apple Weather. Uppdateringstiden gäller denna sida, inte en mätning i vattnet.

Senast uppdaterad:

Adriatiska havet – Vattentemperatur idag
Alla stränderHav (°C)Luft (°C)
Dubrovnik, Kroatien · Medelhavet19,5 °C10 °C
Hvar, Kroatien · Medelhavet19,6 °C15 °C
Pula, Kroatien · Medelhavet19,7 °C14 °C
Rimini, Italien · Medelhavet19,5 °C11 °C
Rovinj, Kroatien · Medelhavet20,1 °C14 °C
Split, Kroatien · Medelhavet18,8 °C12 °C
Sveti Stefan, Montenegro · Medelhavet20,0 °C11 °C

Om oss