Taganana, Tenerife, Kanarieöarna, Spanien

Vattentemperatur idag Atlanten

Vattentemperatur – Atlanten: idag från 7,6 °C / 46 °F vid Reynisfjara till 27,6 °C / 82 °F utanför Praia (Santiago), vattnet är varmt nog för bad vid 8 av 19 stränder i vårt urval. Genomsnittet i oktober är 18,6 °C / 65 °F.

Atlanten skiftar karaktär från kust till kust. Norra Spanien bjuder på gröna kullar och stadsstränder, Portugal tillför surforter och långa sandstränder och Madeira erbjuder vulkaniska landskap och badbassänger.Läs mer

nu Tenerife Hav 24.1°C / 75.4°FLuft 23°C / 73°F

Senast uppdaterad ·

Semester vid Atlanten

Atlanten skiftar karaktär från kust till kust. Norra Spanien bjuder på gröna kullar och stadsstränder, Portugal tillför surforter och långa sandstränder och Madeira erbjuder vulkaniska landskap och badbassänger. Längre söderut ger Kanarieöarna en annan ömiljö. Dessa platser delar ett hav, men inte en strandsäsong.

Välj kusten före temperaturen

San Sebastián kombinerar en bukt med baskisk mat och stadsliv. Madeira passar en annan resa, med havsbad tillsammans med vandringar och bergsutsikt. Öppna stränder, skyddade vikar och anordnade badområden bör jämföras var för sig.

En karta över Atlantens vattentemperatur är mer användbar än ett enda genomsnitt för hela havet. Breddgrad, strömmar och lokala förhållanden kan få vattnet att kännas väldigt annorlunda än luften. Sommaren är den vanliga utgångspunkten för strandsemester längs stora delar av Europas fastlandskust; öarnas säsonger behöver kontrolleras separat. För en badsemester bör du titta på vågor och tidvatten liksom temperatur, särskilt på en kust som är känd för surfing.

Geografisk översikt

Atlanten

NordamerikaSydamerikaAfrikaEuropa
Läge
Nord- och Sydamerika, Europa, Afrika
Del av
Världshavet
Yta
≈ 85 133 000 km²
Maxdjup
≈ 8 380 m

Översiktskarta. Måtten är ungefärliga och beror på hur området avgränsas. Faktakälla · Karta: Natural Earth

Havstemperatur per månad (°C)

I oktober är havet varmast vid Praia (27,5 °C) och kallast vid Reynisfjara (9,1 °C).

Havstemperatur per månad (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Algarve16,515,915,616,617,218,719,019,719,019,718,617,2
Amadores Beach19,819,319,119,720,421,321,822,723,222,922,020,6
Biarritz13,112,712,813,916,320,322,222,921,419,016,614,5
Boulders Beach17,617,916,715,215,615,314,614,514,915,516,517,8
Cádiz16,015,716,017,319,121,422,823,321,820,818,816,8
Durdle Door9,88,98,910,011,914,416,617,917,916,414,111,4
Gijón13,613,013,013,515,217,820,021,020,018,316,114,5
Kapstaden15,314,914,713,614,214,914,514,314,014,014,415,0
Kynance Cove10,810,210,110,812,815,116,717,216,614,813,412,0
Madeira19,418,818,418,919,921,122,523,323,623,222,020,5
Mont-Saint-Michel8,27,98,911,014,117,219,320,018,916,112,99,7
Morro Jable19,719,019,019,720,421,321,822,723,122,922,220,9
Nazaré14,714,314,315,416,217,217,417,718,017,616,915,4
Praia24,023,022,823,323,524,025,226,927,627,526,725,1
Praia do Tamariz15,014,714,615,516,017,117,117,317,917,717,215,8
Reynisfjara7,57,47,47,78,59,511,211,710,89,18,48,0
San Sebastián13,112,712,813,816,220,222,222,921,419,016,614,5
Scheveningen6,86,17,19,112,516,218,619,718,815,612,18,5
Tenerife19,518,918,819,219,820,821,422,323,022,721,920,6

Genomsnittlig havstemperatur vid varje strand för varje månad under perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Detta är ingen prognos.

Atlanten – Vattentemperatur idag

Aktuella uppskattningar för utvalda stränder, inte ett genomsnitt för hela havet. Hav: NASA MUR med timvis justering; luft: Apple Weather. Uppdateringstiden gäller denna sida, inte en mätning i vattnet.

Senast uppdaterad:

Atlanten – Vattentemperatur idag
Alla stränderHav (°C)Luft (°C)
Algarve, Portugal19,2 °C16 °C
Amadores Beach, Spanien · Kanarieöarna23,9 °C23 °C
Biarritz, Frankrike · Atlantkusten17,7 °C10 °C
Boulders Beach, Sydafrika · Kapstaden16,9 °C16 °C
Cádiz, Spanien · Atlantkusten20,1 °C17 °C
Durdle Door, Storbritannien · Atlantkusten15,3 °C12 °C
Gijón, Spanien · Atlantkusten17,5 °C10 °C
Kapstaden, Sydafrika · Atlanten16,5 °C16 °C
Kynance Cove, Storbritannien · Atlantkusten14,5 °C13 °C
Madeira, Portugal21,9 °C17 °C
Mont-Saint-Michel, Frankrike · Atlantkusten16,0 °C8 °C
Morro Jable, Spanien · Kanarieöarna22,9 °C23 °C
Nazaré, Portugal · Atlantkusten16,1 °C13 °C
Praia, Kap Verde · Santiago27,6 °C25 °C
Praia do Tamariz, Portugal · Estoril17,9 °C14 °C
Reynisfjara, Island · Atlantkusten7,6 °C6 °C
San Sebastián, Spanien · Atlantkusten18,1 °C10 °C
Scheveningen, Nederländerna · Atlantkusten14,1 °C11 °C
Tenerife, Spanien · Kanarieöarna24,1 °C23 °C

Om oss