Isola Bella, Taormina, Sicilien, Italien

Vattentemperatur idag Medelhavet

Vattentemperatur – Medelhavet: idag från 17,9 °C / 64 °F vid Gibraltar till 25,9 °C / 79 °F utanför Tel Aviv, vattnet är varmt nog för bad vid 55 av 56 stränder i vårt urval. Genomsnittet i oktober är 22,2 °C / 72 °F.

Medelhavet för stranddagarna nära gamla hamnstäder, öbyar och måltider som drar ut på kvällen. Kusten skiftar från Spaniens semesterorter med sandstränder till Kroatiens klippvikar och Greklands öar.Läs mer

nu Isola Bella Hav 22.5°C / 72.5°FLuft 14°C / 57°F

Senast uppdaterad ·

Semester vid Medelhavet

Medelhavet för stranddagarna nära gamla hamnstäder, öbyar och måltider som drar ut på kvällen. Kusten skiftar från Spaniens semesterorter med sandstränder till Kroatiens klippvikar och Greklands öar. Att välja kust betyder mer än att enbart välja hav: en strandpromenad med kaféer och en avskild vik ger mycket olika semestrar.

Välj kusten, sedan månaden

Balearerna passar för en blandning av stränder och utflykter på öarna; Palma på Mallorca tillför en stadsbas. Längre österut placerar Cefalù Siciliens gamla stadsgator intill stranden. Det här är utgångspunkter snarare än en checklista för en enda resa.

Sommaren är den främsta badsäsongen, medan vår och höst ger mer utrymme för sevärdheter. Medelhavets vattentemperatur varierar med plats och månad, så en solig prognos berättar inte ensam hur ett dopp kommer att kännas. För en semester i oktober bör du jämföra den specifika kustens månatliga vattentemperaturer innan du bokar.

Geografisk översikt

Medelhavet

EuropaAfrikaAsien
Läge
Europa, Afrika, Asien
Del av
Atlanten
Yta
≈ 2 500 000 km²
Maxdjup
≈ 5 110 m

Översiktskarta. Måtten är ungefärliga och beror på hur området avgränsas. Faktakälla · Karta: Natural Earth

Havstemperatur per månad (°C)

I oktober är havet varmast vid Tel Aviv (27,3 °C) och kallast vid Marbella (18,7 °C).

Havstemperatur per månad (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Alcúdia15,114,414,816,119,123,426,427,526,323,620,116,7
Alicante14,313,914,315,818,822,926,127,025,422,318,515,8
Antalya17,816,516,217,220,224,227,228,627,324,421,819,4
Aten16,115,215,216,218,623,025,926,625,623,220,918,0
Balos Lagoon17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Barcelona14,213,513,714,817,922,625,927,025,522,618,415,7
Benidorm15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Bodrum18,217,116,717,319,522,925,126,225,122,721,319,6
Cala d'Hort15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Cala Sa Forcanera13,913,313,514,617,622,325,326,525,122,017,915,5
Calpe15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Cannes14,513,813,915,017,922,625,526,023,720,918,215,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Elafonissi17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Gibraltar15,615,215,316,117,018,419,521,019,918,817,416,2
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
Kartago15,815,015,316,519,122,926,527,326,223,721,117,8
Ksamil16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Lindos18,417,417,218,020,324,227,528,527,224,622,620,0
Málaga14,514,514,816,017,819,922,524,121,919,616,715,3
Malta16,915,915,716,419,023,526,927,726,924,422,118,7
Marbella14,914,714,915,816,918,419,921,620,218,717,015,6
Menorca15,014,214,415,518,522,926,127,025,923,319,916,8
Monaco13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Mykonos17,216,316,016,518,221,723,924,824,021,519,517,9
Navagio16,816,015,916,519,023,226,127,025,623,020,818,0
Nerja14,614,614,916,117,920,323,024,522,319,916,915,5
Nissi Beach18,517,517,618,621,224,727,929,128,326,023,620,6
Oludeniz19,218,017,518,220,524,227,728,727,625,123,020,7
Palma14,914,414,816,119,123,426,627,526,223,419,816,5
Plage de Palombaggia14,313,713,814,717,522,125,326,023,921,318,815,8
Porto Katsiki16,515,615,516,319,023,325,926,625,222,620,617,8
Porto Timoni16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Saint-Tropez14,814,114,115,118,022,625,426,023,821,018,416,1
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Santorini17,716,916,617,219,222,824,525,724,922,520,718,7
Ses Illetes15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6
Tarragona14,313,714,015,118,623,426,227,225,622,818,815,9
Tel Aviv20,218,818,619,922,626,129,030,029,327,325,022,4
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Valencia14,814,214,415,819,023,526,527,526,023,019,216,4
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1
Villefranche-sur-Mer13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2

Genomsnittlig havstemperatur vid varje strand för varje månad under perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Detta är ingen prognos.

Medelhavet – Vattentemperatur idag

Aktuella uppskattningar för utvalda stränder, inte ett genomsnitt för hela havet. Hav: NASA MUR med timvis justering; luft: Apple Weather. Uppdateringstiden gäller denna sida, inte en mätning i vattnet.

Senast uppdaterad:

Medelhavet – Vattentemperatur idag
Alla stränderHav (°C)Luft (°C)
Alcúdia, Spanien · Mallorca22,4 °C19 °C
Alicante, Spanien · Medelhavet23,0 °C19 °C
Antalya, Turkiet · Medelhavet22,8 °C15 °C
Aten, Grekland · Attika21,1 °C16 °C
Balos Lagoon, Grekland · Kreta21,7 °C20 °C
Barcelona, Spanien · Medelhavet21,5 °C17 °C
Benidorm, Spanien · Medelhavet22,6 °C19 °C
Bodrum, Turkiet · Medelhavet21,9 °C17 °C
Cala d'Hort, Spanien · Ibiza22,1 °C21 °C
Cala Goloritzé, Italien · Sardinien22,5 °C17 °C
Cala Sa Forcanera, Spanien · Blanes21,0 °C15 °C
Calpe, Spanien · Medelhavet22,4 °C20 °C
Cannes, Frankrike · Medelhavet21,0 °C16 °C
Capri, Italien · Medelhavet21,0 °C17 °C
Cefalù, Italien · Sicilien21,9 °C15 °C
Cinque Terre, Italien · Medelhavet21,5 °C13 °C
Dubrovnik, Kroatien · Medelhavet19,7 °C14 °C
Elafonissi, Grekland · Kreta21,9 °C18 °C
Gibraltar, Gibraltar · Medelhavet17,9 °C19 °C
Hvar, Kroatien · Medelhavet19,6 °C16 °C
Isola Bella, Italien · Taormina22,5 °C14 °C
Kartago, Tunisien · Tunis22,6 °C19 °C
Ksamil, Albanien · Medelhavet21,5 °C16 °C
La Pelosa, Italien · Sardinien21,3 °C20 °C
Lindos, Grekland · Rhodos22,5 °C16 °C
Málaga, Spanien · Medelhavet19,8 °C19 °C
Malta, Malta · Medelhavet22,4 °C17 °C
Marbella, Spanien · Medelhavet18,8 °C19 °C
Menorca, Spanien · Medelhavet22,9 °C17 °C
Monaco, Monaco · Medelhavet21,2 °C15 °C
Mondello, Italien · Palermo22,0 °C16 °C
Mykonos, Grekland19,8 °C18 °C
Navagio, Grekland · Zakynthos21,7 °C19 °C
Nerja, Spanien · Medelhavet20,6 °C20 °C
Nissi Beach, Cypern · Ayia Napa24,3 °C18 °C
Oludeniz, Turkiet · Medelhavet22,6 °C14 °C
Palma, Spanien · Mallorca22,8 °C18 °C
Plage de Palombaggia, Frankrike · Korsika21,3 °C16 °C
Porto Katsiki, Grekland · Lefkada22,0 °C19 °C
Porto Timoni, Grekland · Korfu20,7 °C19 °C
Pula, Kroatien · Medelhavet19,9 °C14 °C
Rimini, Italien · Medelhavet18,9 °C15 °C
Rovinj, Kroatien · Medelhavet20,0 °C14 °C
Saint-Tropez, Frankrike · Medelhavet20,7 °C17 °C
San Vito Lo Capo, Italien · Sicilien22,0 °C18 °C
Santorini, Grekland21,0 °C19 °C
Ses Illetes, Spanien · Formentera22,5 °C22 °C
Spiaggia La Cinta, Italien · Sardinien21,7 °C18 °C
Split, Kroatien · Medelhavet18,9 °C14 °C
Sveti Stefan, Montenegro · Medelhavet20,1 °C14 °C
Tarragona, Spanien · Medelhavet21,9 °C18 °C
Tel Aviv, Israel · Medelhavet25,9 °C21 °C
Tropea, Italien · Medelhavet21,5 °C17 °C
Valencia, Spanien · Medelhavet22,2 °C19 °C
Villasimius, Italien · Sardinien22,4 °C17 °C
Villefranche-sur-Mer, Frankrike · Medelhavet21,2 °C16 °C

Om oss