Mondello-stranden, Palermo, Sicilien, Italien

Vandtemperatur i dag Italien

Italien lader kystens glæder blive en del af hverdagen: en espresso før stranden, en lang frokost med fisk og skaldyr og en aftentur gennem en gammel by. Romerske ruiner, fiskerihavne og ølandskaber giver ferien noget ud over liggestolen.Læs mere

nu Mondello Hav 23.0°C / 73.4°FLuft 24°C / 76°F

Sidst opdateret ·

Badeferie i Italien

Italien lader kystens glæder blive en del af hverdagen: en espresso før stranden, en lang frokost med fisk og skaldyr og en aftentur gennem en gammel by. Romerske ruiner, fiskerihavne og ølandskaber giver ferien noget ud over liggestolen. Fra Adriaterhavets feriesteder med sandstrande til Sardiniens bugter og Siciliens livlige byer findes der ikke kun én italiensk strandoplevelse.

Vælg din kyst

Det nordlige Adriaterhav passer til rejsende, der ønsker brede strande og mange faciliteter lige ved hånden. Rimini kombinerer denne tradition som badeby med en historisk bymidte. Puglia viser en anden side af Adriaterhavet med hvidkalkede byer og en kyst, der fortsætter rundt om hælen til Det Ioniske Hav.

Sardinien er et godt udgangspunkt for en ferie med strandene i centrum, med lyst sand, granitodder og klart, lavt vand i mange bugter. Sicilien tilføjer markeder, oldtidsmonumenter og vulkanske landskaber. Et ophold i Cefalù placerer en gammel by ved siden af en sandstrand; en ferie i Taormina giver andre omgivelser højt over den ioniske kyst. På fastlandet i Calabrien byder Tropea på udsigt til Santa Maria dell’Isola, en helligdom på et klippefremspring over havet. Længere mod nord belønner Amalfikysten og Capri rejsende, der tiltrækkes af dramatiske landskaber, bådture og terrasser over vandet.

Mad og sommersæson

Gør plads til det regionale køkken: siciliansk gademad, pasta fra Puglia og fisk og skaldyr ved Adriaterhavet giver hvert stop sin egen smag. Sommeren er den vigtigste strandsæson, mens det sene forår og tidlige efterår passer til en rejse med flere gåture og seværdigheder. Hvis svømning er i centrum, bør du sammenligne de lokale vandtemperaturer, før du vælger en måned tidligt eller sent på sæsonen.

Før rejsen

Valuta
Euro · EUR
Sprog
Italiensk
Stikkontakter
Italienske / europæiske

Type C/F/L. Tykkere europæiske stikben passer muligvis ikke i en italiensk stikkontakt; en adapter kan være nødvendig.

Godt at vide

På restaurantregningen står der ofte coperto, et kuvertgebyr pr. person; beløbet fremgår af menukortet. Det er ikke drikkepenge.

Havtemperatur pr. måned (°C)

I oktober er havet varmest ved Mondello (23,3 °C) og koldest ved Rimini (19,5 °C).

Havtemperatur pr. måned (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1

Gennemsnitlig havtemperatur ved hver strand for de enkelte måneder i perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ikke en prognose.

Italien – Vandtemperatur i dag

Aktuelle estimater for udvalgte strande, ikke et landsgennemsnit. Hav: NASA MUR med timejustering; luft: Apple Weather. Opdateringstidspunktet gælder denne side, ikke en måling i vandet.

Sidst opdateret:

Italien – Vandtemperatur i dag
Alle strandeHav (°C)Luft (°C)
Cala Goloritzé, Sardinien24,0 °C21 °C
Capri, Middelhavet21,6 °C20 °C
Cefalù, Sicilien23,7 °C24 °C
Cinque Terre, Middelhavet22,9 °C18 °C
Isola Bella, Taormina23,7 °C21 °C
La Pelosa, Sardinien24,0 °C26 °C
Mondello, Palermo23,0 °C24 °C
Rimini, Middelhavet21,0 °C23 °C
San Vito Lo Capo, Sicilien23,4 °C24 °C
Spiaggia La Cinta, Sardinien23,1 °C23 °C
Tropea, Middelhavet22,3 °C23 °C
Villasimius, Sardinien24,0 °C24 °C

Om