Plage des Marinières, Villefranche-sur-Mer, Den Franske Riviera, Frankrig

Vandtemperatur i dag Frankrig

Frankrig tager sin kærlighed til mad, markeder og smukke byer med ud til havet. En kystferie kan være en middelhavspromenade, en bretonsk fiskerihavn eller en lang atlanterhavsstrand med klitter bagved.Læs mere

nu Villefranche-sur-Mer Hav 22.6°C / 72.7°FLuft 19°C / 66°F

Sidst opdateret ·

Badeferie i Frankrig

Frankrig tager sin kærlighed til mad, markeder og smukke byer med ud til havet. En kystferie kan være en middelhavspromenade, en bretonsk fiskerihavn eller en lang atlanterhavsstrand med klitter bagved. Læg Korsikas bjerglandskaber til, og du har flere meget forskellige rejser i ét land, hver med sit eget tempo og regionale køkken.

Middelhavscharme eller plads ved Atlanterhavet?

Den Franske Riviera kombinerer strande med kunst, haver og gamle bykerner. Nice giver en livlig storbybase, mens mindre bugter byder på andre omgivelser; Villefranche-sur-Mer forener sin farverige havnefront med bugtens runding. Korsika egner sig bedre til en ferie, der blander havet med køreture gennem bjerglandskaber og landsbyer.

På Frankrigs atlanterhavskyst tager brede sandstrande og surferbyer over. Biarritz tilføjer baskisk mad og en lang surftradition. Bretagne og Normandiet byder på en anden slags kystferie med fiskerihavne, vandreture langs kysten og et landskab formet af tidevandet. Strandene i Nordfrankrig kan handle lige så meget om lange gåture og familieudflugter som om svømning.

Hvornår skal man rejse?

Sommeren er den vigtigste badesæson, men kysterne ved Middelhavet, Atlanterhavet og Den Engelske Kanal har forskellige vandtemperaturer. Om foråret eller efteråret kan turen bygges op omkring byer, mad og gåture, med strandtid når forholdene tillader det. En picnic med indkøb fra markedet, en frokost med fisk og skaldyr eller et besøg på et kystmuseum kan være lige så mindeværdigt som en dag i sandet. I Bretagne bør du tjekke tidevandstiderne før en strandtur: vandet kan trække sig langt tilbage ved ebbe.

Før rejsen

Valuta
Euro · EUR
Sprog
Fransk
Stikkontakter
Franske / europæiske

Fastlandet og Korsika · type E/C

Godt at vide

Til maden kan du bede om en gratis kande postevand ved at sige «une carafe d’eau»; mineralvand på flaske koster ekstra.

Havtemperatur pr. måned (°C)

I oktober er havet varmest ved Plage de Palombaggia (21,3 °C) og koldest ved Mont-Saint-Michel (16,1 °C).

Havtemperatur pr. måned (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Biarritz13,112,712,813,916,320,322,222,921,419,016,614,5
Cannes14,513,813,915,017,922,625,526,023,720,918,215,9
Mont-Saint-Michel8,27,98,911,014,117,219,320,018,916,112,99,7
Plage de Palombaggia14,313,713,814,717,522,125,326,023,921,318,815,8
Saint-Tropez14,814,114,115,118,022,625,426,023,821,018,416,1
Villefranche-sur-Mer13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2

Gennemsnitlig havtemperatur ved hver strand for de enkelte måneder i perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ikke en prognose.

Frankrig – Vandtemperatur i dag

Aktuelle estimater for udvalgte strande, ikke et landsgennemsnit. Hav: NASA MUR med timejustering; luft: Apple Weather. Opdateringstidspunktet gælder denne side, ikke en måling i vandet.

Sidst opdateret:

Frankrig – Vandtemperatur i dag
Alle strandeHav (°C)Luft (°C)
Biarritz, Atlanterhavskysten19,8 °C15 °C
Cannes, Middelhavet22,8 °C18 °C
Mont-Saint-Michel, Atlanterhavskysten16,9 °C13 °C
Plage de Palombaggia, Korsika23,5 °C21 °C
Saint-Tropez, Middelhavet22,0 °C19 °C
Villefranche-sur-Mer, Middelhavet22,6 °C19 °C

Om