Isola Bella, Taormina, Sicilien, Italien

Vandtemperatur i dag Middelhavet

Vandtemperatur – Middelhavet: i dag fra 17,7 °C / 64 °F ved Gibraltar til 25,7 °C / 78 °F ud for Tel Aviv, vandet er varmt nok til en svømmetur ved 55 af 56 udvalgte strande. Gennemsnittet i oktober er 22,2 °C / 72 °F.

Middelhavet bringer stranddage tæt på gamle havnebyer, ølandsbyer og måltider, der strækker sig ind i aftenen. Kysten skifter fra Spaniens feriesteder med sandstrande til Kroatiens klippebugter og Grækenlands øer.Læs mere

nu Isola Bella Hav 22.5°C / 72.5°FLuft 12°C / 54°F

Sidst opdateret ·

Ferie ved Middelhavet

Middelhavet bringer stranddage tæt på gamle havnebyer, ølandsbyer og måltider, der strækker sig ind i aftenen. Kysten skifter fra Spaniens feriesteder med sandstrande til Kroatiens klippebugter og Grækenlands øer. Valget af kyst betyder mere end valget af hav alene: en promenade med caféer og en afsides bugt giver meget forskellige ferier.

Vælg kysten, derefter måneden

Balearerne passer til en blanding af strande og udforskning af øerne; Palma på Mallorca tilføjer en by som base. Længere mod øst placerer Cefalù Siciliens gamle bygader ved siden af stranden. Det er udgangspunkter frem for en tjekliste til én rejse.

Sommeren er den vigtigste badesæson, mens forår og efterår giver mere plads til sightseeing. Vandtemperaturen i Middelhavet varierer efter sted og måned, så en solrig vejrudsigt fortæller ikke alene, hvordan en svømmetur vil føles. Til en ferie i oktober bør du sammenligne den konkrete kysts månedlige vandtemperaturer, før du bestiller.

Geografisk overblik

Middelhavet

EuropaAfrikaAsien
Beliggenhed
Europa, Afrika, Asien
Del af
Atlanterhavet
Areal
≈ 2.500.000 km²
Maks. dybde
≈ 5.110 m

Oversigtskort. Målene er omtrentlige og afhænger af områdets afgrænsning. Kilde til oplysninger · Kort: Natural Earth

Havtemperatur pr. måned (°C)

I oktober er havet varmest ved Tel Aviv (27,3 °C) og koldest ved Marbella (18,7 °C).

Havtemperatur pr. måned (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Alcúdia15,114,414,816,119,123,426,427,526,323,620,116,7
Alicante14,313,914,315,818,822,926,127,025,422,318,515,8
Antalya17,816,516,217,220,224,227,228,627,324,421,819,4
Athen16,115,215,216,218,623,025,926,625,623,220,918,0
Balos Lagoon17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Barcelona14,213,513,714,817,922,625,927,025,522,618,415,7
Benidorm15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Bodrum18,217,116,717,319,522,925,126,225,122,721,319,6
Cala d'Hort15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Cala Sa Forcanera13,913,313,514,617,622,325,326,525,122,017,915,5
Calpe15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Cannes14,513,813,915,017,922,625,526,023,720,918,215,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Elafonissi17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Gibraltar15,615,215,316,117,018,419,521,019,918,817,416,2
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
Karthago15,815,015,316,519,122,926,527,326,223,721,117,8
Ksamil16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Lindos18,417,417,218,020,324,227,528,527,224,622,620,0
Málaga14,514,514,816,017,819,922,524,121,919,616,715,3
Malta16,915,915,716,419,023,526,927,726,924,422,118,7
Marbella14,914,714,915,816,918,419,921,620,218,717,015,6
Menorca15,014,214,415,518,522,926,127,025,923,319,916,8
Monaco13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Mykonos17,216,316,016,518,221,723,924,824,021,519,517,9
Navagio16,816,015,916,519,023,226,127,025,623,020,818,0
Nerja14,614,614,916,117,920,323,024,522,319,916,915,5
Nissi Beach18,517,517,618,621,224,727,929,128,326,023,620,6
Oludeniz19,218,017,518,220,524,227,728,727,625,123,020,7
Palma14,914,414,816,119,123,426,627,526,223,419,816,5
Plage de Palombaggia14,313,713,814,717,522,125,326,023,921,318,815,8
Porto Katsiki16,515,615,516,319,023,325,926,625,222,620,617,8
Porto Timoni16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Saint-Tropez14,814,114,115,118,022,625,426,023,821,018,416,1
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Santorini17,716,916,617,219,222,824,525,724,922,520,718,7
Ses Illetes15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6
Tarragona14,313,714,015,118,623,426,227,225,622,818,815,9
Tel Aviv20,218,818,619,922,626,129,030,029,327,325,022,4
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Valencia14,814,214,415,819,023,526,527,526,023,019,216,4
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1
Villefranche-sur-Mer13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2

Gennemsnitlig havtemperatur ved hver strand for de enkelte måneder i perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ikke en prognose.

Middelhavet – Vandtemperatur i dag

Aktuelle estimater for udvalgte strande, ikke et gennemsnit for hele havet. Hav: NASA MUR med timejustering; luft: Apple Weather. Opdateringstidspunktet gælder denne side, ikke en måling i vandet.

Sidst opdateret:

Middelhavet – Vandtemperatur i dag
Alle strandeHav (°C)Luft (°C)
Alcúdia, Spanien · Mallorca22,2 °C18 °C
Alicante, Spanien · Middelhavet22,9 °C16 °C
Antalya, Tyrkiet · Middelhavet22,8 °C13 °C
Athen, Grækenland · Attika21,1 °C14 °C
Balos Lagoon, Grækenland · Kreta21,7 °C19 °C
Barcelona, Spanien · Middelhavet21,4 °C16 °C
Benidorm, Spanien · Middelhavet22,6 °C18 °C
Bodrum, Tyrkiet · Middelhavet21,9 °C15 °C
Cala d'Hort, Spanien · Ibiza22,0 °C21 °C
Cala Goloritzé, Italien · Sardinien22,3 °C16 °C
Cala Sa Forcanera, Spanien · Blanes21,0 °C12 °C
Calpe, Spanien · Middelhavet22,4 °C19 °C
Cannes, Frankrig · Middelhavet20,8 °C14 °C
Capri, Italien · Middelhavet20,9 °C15 °C
Cefalù, Italien · Sicilien21,8 °C13 °C
Cinque Terre, Italien · Middelhavet21,4 °C10 °C
Dubrovnik, Kroatien · Middelhavet19,5 °C11 °C
Elafonissi, Grækenland · Kreta21,9 °C17 °C
Gibraltar, Gibraltar · Middelhavet17,7 °C18 °C
Hvar, Kroatien · Middelhavet19,5 °C15 °C
Isola Bella, Italien · Taormina22,5 °C12 °C
Karthago, Tunesien · Tunis22,5 °C16 °C
Ksamil, Albanien · Middelhavet21,5 °C15 °C
La Pelosa, Italien · Sardinien21,2 °C19 °C
Lindos, Grækenland · Rhodos22,5 °C15 °C
Málaga, Spanien · Middelhavet19,9 °C16 °C
Malta, Malta · Middelhavet22,3 °C16 °C
Marbella, Spanien · Middelhavet18,8 °C17 °C
Menorca, Spanien · Middelhavet22,8 °C16 °C
Monaco, Monaco · Middelhavet20,9 °C13 °C
Mondello, Italien · Palermo21,9 °C13 °C
Mykonos, Grækenland19,9 °C18 °C
Navagio, Grækenland · Zakynthos21,7 °C18 °C
Nerja, Spanien · Middelhavet20,6 °C18 °C
Nissi Beach, Cypern · Ayia Napa24,1 °C16 °C
Oludeniz, Tyrkiet · Middelhavet22,7 °C13 °C
Palma, Spanien · Mallorca22,7 °C16 °C
Plage de Palombaggia, Frankrig · Korsika21,2 °C15 °C
Porto Katsiki, Grækenland · Lefkada21,9 °C18 °C
Porto Timoni, Grækenland · Korfu20,6 °C18 °C
Pula, Kroatien · Middelhavet19,7 °C13 °C
Rimini, Italien · Middelhavet18,6 °C14 °C
Rovinj, Kroatien · Middelhavet19,8 °C12 °C
Saint-Tropez, Frankrig · Middelhavet20,6 °C15 °C
San Vito Lo Capo, Italien · Sicilien21,8 °C17 °C
Santorini, Grækenland21,0 °C19 °C
Ses Illetes, Spanien · Formentera22,4 °C21 °C
Spiaggia La Cinta, Italien · Sardinien21,6 °C16 °C
Split, Kroatien · Middelhavet18,8 °C12 °C
Sveti Stefan, Montenegro · Middelhavet20,0 °C13 °C
Tarragona, Spanien · Middelhavet21,8 °C17 °C
Tel Aviv, Israel · Middelhavet25,7 °C20 °C
Tropea, Italien · Middelhavet21,5 °C16 °C
Valencia, Spanien · Middelhavet22,1 °C17 °C
Villasimius, Italien · Sardinien22,2 °C15 °C
Villefranche-sur-Mer, Frankrig · Middelhavet20,9 °C14 °C

Om