Hvar by, øen Hvar, Kroatien

Vandtemperatur i dag Adriaterhavet

Vandtemperatur – Adriaterhavet: i dag fra 18,8 °C / 66 °F ved Split til 20,1 °C / 68 °F ud for Rovinj, vandet er varmt nok til en svømmetur ved alle 7 udvalgte strande. Gennemsnittet i oktober er 20,1 °C / 68 °F.

Adriaterhavet byder på to forskellige traditioner for ferie ved havet. Langs meget af Kroatiens kyst præger stenbyer, øer og sten- eller klippestrande ferien.Læs mere

nu Hvar Hav 19.6°C / 67.3°FLuft 15°C / 59°F

Sidst opdateret ·

Ferie ved Adriaterhavet

Adriaterhavet byder på to forskellige traditioner for ferie ved havet. Langs meget af Kroatiens kyst præger stenbyer, øer og sten- eller klippestrande ferien. Italiens nordlige adriaterhavskyst har lange sandstrande, strandklubber og promenader. Ingen af beskrivelserne passer på alle strande, men forskellen er nyttig, når du vælger mellem et familieferiested og en mindre base ved kysten.

Sand, småsten og sommersæson

Rimini er et godt eksempel på den italienske feriestedstradition med faciliteter tæt på sandet. Rovinj kombinerer en gammel istrisk by med badesteder i nærheden. Til små børn bør du se på den konkrete adgang til vandet og den tilgængelige skygge frem for at vælge ud fra billedet alene.

Sommeren er den vigtigste badesæson. En sammenligning af Adriaterhavets vandtemperaturer måned for måned hjælper dig med at vælge mellem en ferie tidligt på sæsonen og et ophold i sensommeren, men forholdene ved et nordligt feriested og en sydlig ø behøver ikke at være ens. Forår og efterår egner sig også til kystvandringer og byture, når svømning kun er en del af planen.

Geografisk overblik

Adriaterhavet

ItalienKroatien
Beliggenhed
Sydeuropa
Del af
Middelhavet
Kystlande
Italien, Slovenien, Kroatien, Bosnien-Hercegovina, Montenegro, Albanien
Areal
≈ 138.600 km²
Maks. dybde
≈ 1.230 m

Oversigtskort. Målene er omtrentlige og afhænger af områdets afgrænsning. Kilde til oplysninger · Kort: Natural Earth

Havtemperatur pr. måned (°C)

I oktober er havet varmest ved Sveti Stefan (20,8 °C) og koldest ved Rimini (19,5 °C).

Havtemperatur pr. måned (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6

Gennemsnitlig havtemperatur ved hver strand for de enkelte måneder i perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ikke en prognose.

Adriaterhavet – Vandtemperatur i dag

Aktuelle estimater for udvalgte strande, ikke et gennemsnit for hele havet. Hav: NASA MUR med timejustering; luft: Apple Weather. Opdateringstidspunktet gælder denne side, ikke en måling i vandet.

Sidst opdateret:

Adriaterhavet – Vandtemperatur i dag
Alle strandeHav (°C)Luft (°C)
Dubrovnik, Kroatien · Middelhavet19,5 °C10 °C
Hvar, Kroatien · Middelhavet19,6 °C15 °C
Pula, Kroatien · Middelhavet19,7 °C14 °C
Rimini, Italien · Middelhavet19,5 °C11 °C
Rovinj, Kroatien · Middelhavet20,1 °C14 °C
Split, Kroatien · Middelhavet18,8 °C12 °C
Sveti Stefan, Montenegro · Middelhavet20,0 °C11 °C

Om