Taganana, Tenerife, De Kanariske Øer, Spanien

Vandtemperatur i dag Atlanterhavet

Vandtemperatur – Atlanterhavet: i dag fra 8,4 °C / 47 °F ved Reynisfjara til 27,5 °C / 82 °F ud for Praia (Santiago), vandet er varmt nok til en svømmetur ved 8 af 19 udvalgte strande. Gennemsnittet i oktober er 18,6 °C / 65 °F.

Atlanterhavet skifter karakter fra kyst til kyst. Nordspanien byder på grønne bakker og bystrande, Portugal tilføjer surferbyer og lange sandstrande, og Madeira giver vulkanske landskaber og badebassiner.Læs mere

nu Tenerife Hav 24.1°C / 75.4°FLuft 24°C / 74°F

Sidst opdateret ·

Ferie ved Atlanterhavet

Atlanterhavet skifter karakter fra kyst til kyst. Nordspanien byder på grønne bakker og bystrande, Portugal tilføjer surferbyer og lange sandstrande, og Madeira giver vulkanske landskaber og badebassiner. Længere mod syd giver De Kanariske Øer andre øomgivelser. Disse steder deler et hav, men ikke én strandsæson.

Vælg kysten før temperaturen

San Sebastián kombinerer en bugt med baskisk mad og byliv. Madeira passer til en anden rejse med havbadning sammen med vandreture og bjergudsigt. Åbne strande, bugter i læ og indrettede badeområder bør sammenlignes enkeltvis.

Et kort over Atlanterhavets vandtemperatur er mere nyttigt end ét gennemsnit for hele havet. Breddegrad, strømme og lokale forhold kan få vandet til at føles meget anderledes end luften. Sommeren er det sædvanlige udgangspunkt for badeferie langs store dele af Europas fastlandskyst; øernes sæsoner skal undersøges særskilt. Til en badeferie bør du se på bølger og tidevand såvel som temperatur, især på en kyst kendt for surfing.

Geografisk overblik

Atlanterhavet

NordamerikaSydamerikaAfrikaEuropa
Beliggenhed
Nord-, Mellem- og Sydamerika, Europa, Afrika
Del af
Verdenshavet
Areal
≈ 85.133.000 km²
Maks. dybde
≈ 8.380 m

Oversigtskort. Målene er omtrentlige og afhænger af områdets afgrænsning. Kilde til oplysninger · Kort: Natural Earth

Havtemperatur pr. måned (°C)

I oktober er havet varmest ved Praia (27,5 °C) og koldest ved Reynisfjara (9,1 °C).

Havtemperatur pr. måned (°C)
Strandjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Algarve16,515,915,616,617,218,719,019,719,019,718,617,2
Amadores Beach19,819,319,119,720,421,321,822,723,222,922,020,6
Biarritz13,112,712,813,916,320,322,222,921,419,016,614,5
Boulders Beach17,617,916,715,215,615,314,614,514,915,516,517,8
Cádiz16,015,716,017,319,121,422,823,321,820,818,816,8
Cape Town15,314,914,713,614,214,914,514,314,014,014,415,0
Durdle Door9,88,98,910,011,914,416,617,917,916,414,111,4
Gijón13,613,013,013,515,217,820,021,020,018,316,114,5
Kynance Cove10,810,210,110,812,815,116,717,216,614,813,412,0
Madeira19,418,818,418,919,921,122,523,323,623,222,020,5
Mont-Saint-Michel8,27,98,911,014,117,219,320,018,916,112,99,7
Morro Jable19,719,019,019,720,421,321,822,723,122,922,220,9
Nazaré14,714,314,315,416,217,217,417,718,017,616,915,4
Praia24,023,022,823,323,524,025,226,927,627,526,725,1
Praia do Tamariz15,014,714,615,516,017,117,117,317,917,717,215,8
Reynisfjara7,57,47,47,78,59,511,211,710,89,18,48,0
San Sebastián13,112,712,813,816,220,222,222,921,419,016,614,5
Scheveningen6,86,17,19,112,516,218,619,718,815,612,18,5
Tenerife19,518,918,819,219,820,821,422,323,022,721,920,6

Gennemsnitlig havtemperatur ved hver strand for de enkelte måneder i perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ikke en prognose.

Atlanterhavet – Vandtemperatur i dag

Aktuelle estimater for udvalgte strande, ikke et gennemsnit for hele havet. Hav: NASA MUR med timejustering; luft: Apple Weather. Opdateringstidspunktet gælder denne side, ikke en måling i vandet.

Sidst opdateret:

Atlanterhavet – Vandtemperatur i dag
Alle strandeHav (°C)Luft (°C)
Algarve, Portugal19,1 °C18 °C
Amadores Beach, Spanien · De Kanariske Øer23,8 °C23 °C
Biarritz, Frankrig · Atlanterhavskysten18,1 °C14 °C
Boulders Beach, Sydafrika · Kapstaden17,5 °C18 °C
Cádiz, Spanien · Atlanterhavskysten20,1 °C19 °C
Cape Town, Sydafrika · Atlanterhavet17,0 °C18 °C
Durdle Door, Storbritannien · Atlanterhavskysten15,3 °C13 °C
Gijón, Spanien · Atlanterhavskysten17,5 °C15 °C
Kynance Cove, Storbritannien · Atlanterhavskysten14,5 °C14 °C
Madeira, Portugal21,8 °C18 °C
Mont-Saint-Michel, Frankrig · Atlanterhavskysten15,8 °C10 °C
Morro Jable, Spanien · De Kanariske Øer23,7 °C23 °C
Nazaré, Portugal · Atlanterhavskysten16,1 °C15 °C
Praia, Kap Verde · Santiago27,5 °C28 °C
Praia do Tamariz, Portugal · Estoril17,8 °C18 °C
Reynisfjara, Island · Atlanterhavskysten8,4 °C6 °C
San Sebastián, Spanien · Atlanterhavskysten17,8 °C14 °C
Scheveningen, Holland · Atlanterhavskysten14,1 °C11 °C
Tenerife, Spanien · De Kanariske Øer24,1 °C24 °C

Om