Manhattan Beach -laituri, Los Angeles, Kalifornia, Yhdysvallat

Meriveden lämpötila tänään Yhdysvallat

Meriveden lämpötila – Yhdysvallat: tänään alimmillaan 5,8 °C / 42 °F kohteessa Anchorage ja ylimmillään 28,3 °C / 83 °F lomakohteessa Miami Beach, vesi on riittävän lämmintä uimiseen 7 rannalla valikoimamme 10 rannasta. Tavanomainen keskiarvo lokakuussa on 20,7 °C / 69 °F.

Rantaloma Yhdysvalloissa voi tarkoittaa Miamin art deco -katuja, Kalifornian automatkaa tai Havaijin Tyynenmeren ylle kohoavia maisemia. Etäisyydet ovat pitkiä, ja rannikoilla on omat luonteensa.Lue lisää

nyt Manhattan Beach Meri 22.7°C / 72.9°FIlma 19°C / 66°F

Päivitetty viimeksi ·

Rantaloma Yhdysvalloissa

Rantaloma Yhdysvalloissa voi tarkoittaa Miamin art deco -katuja, Kalifornian automatkaa tai Havaijin Tyynenmeren ylle kohoavia maisemia. Etäisyydet ovat pitkiä, ja rannikoilla on omat luonteensa. Alueen valinta antaa matkalle suunnan, halusitpa kaupunkielämää hiekkarannan vieressä, perheen rantatukikohdan tai saariloman ulkoilun parissa.

Florida, Kalifornia vai Havaiji?

Florida tarjoaa useita versioita rannikkolomasta. Miami Beach yhdistää meren ravintoloihin ja yöelämään, kun taas Clearwater Beach tunnetaan leveästä hiekkarannastaan osavaltion länsipuolella. Key Westillä on oma saarikaupungin tunnelmansa, ja se on erilainen pysähdys kuin tavanomainen rantalomakeskus.

Kalifornian rantaloma sopii usein osaksi automatkaa, jossa Los Angeles tai San Diego yhdistyy rannikkokaupunkeihin. Tyynimeri voi tuntua yllättävän viileältä aurinkoisenakin päivänä, joten rannikko palkitsee myös surffauksesta, kävelystä ja maisemista kiinnostuneet. Havaiji tarjoaa uuden ympäristön: vulkaanisia maisemia, saarikulttuuria ja rantoja. Waikiki tuo tunnetun rannan Honolulun kaupunkimukavuuksien viereen.

Matkan ajoitus

Kaikille Yhdysvaltojen rannoille ei ole yhtä parasta kuukautta. Floridan subtrooppinen ilmasto, Kalifornian Tyynenmeren vedet ja Havaijin saariolosuhteet vaativat erillistä suunnittelua. Valitse ensin kokemus ja vertaa sen jälkeen paikallisia kausia. Jätä muutama päivä ilman pitkiä ajomatkoja: aamiainen rantakävelytiellä, ruokapysähdys kaupunginosassa tai rantakävely voi olla yhtä olennainen osa lomaa kuin kuuluisat nähtävyydet.

Ennen matkaa

Valuutta
Yhdysvaltain dollari · USD
Kieli
Englanti
Pistorasiat
Amerikkalaiset

Myös espanjaa puhutaan laajalti.

Litteät piikit · tyyppi A/B

Hyvä tietää

Pöytiintarjoiluravintoloissa on tapana jättää 15–20 % juomarahaa; tarkista ensin, sisältyykö laskuun jo palvelumaksu.

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)

Lokakuussa lämpimin merivesi: Key West (28,6 °C), viilein merivesi: Anchorage (7,5 °C).

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)
Rantatamhelmaahuhtoukesheielosyylokmarjou
Anchorage2,31,81,61,86,311,514,214,612,07,52,92,0
Cannon Beach9,68,89,010,011,813,013,514,413,712,811,710,4
Clearwater Beach16,618,421,524,027,429,430,630,829,525,722,019,1
Key West23,323,724,926,028,229,430,430,830,528,626,524,8
Manhattan Beach14,614,213,914,616,318,019,520,420,318,816,815,8
McWay Cove12,011,510,810,310,311,011,412,613,913,712,913,0
Miami Beach24,124,325,126,027,829,130,230,630,128,526,825,5
Na Pali Coast24,524,124,024,224,925,525,826,426,726,625,925,0
New York6,95,06,18,713,318,623,123,121,718,214,29,8
Waikiki25,124,724,624,825,225,926,326,726,926,926,225,5

Meriveden keskilämpötila kullakin rannalla kuukausittain vuosilta 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ei ennuste.

Yhdysvallat – Meriveden lämpötila tänään

Nykyiset arviot valituille rannoille, eivät koko maan keskiarvot. Meri: NASA MUR tuntikohtaisella korjauksella; ilma: Apple Weather. Päivitysaika koskee tätä sivua, ei vedessä tehtyä mittausta.

Päivitetty viimeksi:

Yhdysvallat – Meriveden lämpötila tänään
Kaikki rannatMeri (°C)Ilma (°C)
Anchorage, Alaskanlahti5,8 °C3 °C
Cannon Beach, Oregon13,4 °C9 °C
Clearwater Beach, Florida22,4 °C22 °C
Key West, Florida Keys27,4 °C26 °C
Manhattan Beach, Los Angeles22,7 °C19 °C
McWay Cove, Big Sur19,9 °C14 °C
Miami Beach, Florida28,3 °C26 °C
Na Pali Coast, Kauai26,6 °C23 °C
New York, Atlantti15,7 °C10 °C
Waikiki, Oahu26,6 °C24 °C

Tietoa