Mondello-ranta, Palermo, Sisilia, Italia

Meriveden lämpötila tänään Italia

Meriveden lämpötila – Italia: tänään alimmillaan 19,6 °C / 67 °F kohteessa Rimini ja ylimmillään 22,4 °C / 72 °F lomakohteessa Villasimius (Sardinia), vesi on riittävän lämmintä uimiseen kaikilla valikoimamme 12 rannalla. Tavanomainen keskiarvo lokakuussa on 22 °C / 72 °F.

Italiassa rannikon nautinnot kuuluvat arkeen: espresso ennen rannalle lähtöä, pitkä kala- ja äyriäislounas sekä iltakävely vanhassakaupungissa. Roomalaiset rauniot, kalasatamat ja saarimaisemat tuovat lomaan muutakin kuin aurinkotuolin.Lue lisää

nyt Mondello Meri 21.9°C / 71.4°FIlma 16°C / 60°F

Päivitetty viimeksi ·

Rantaloma Italiassa

Italiassa rannikon nautinnot kuuluvat arkeen: espresso ennen rannalle lähtöä, pitkä kala- ja äyriäislounas sekä iltakävely vanhassakaupungissa. Roomalaiset rauniot, kalasatamat ja saarimaisemat tuovat lomaan muutakin kuin aurinkotuolin. Adrianmeren hiekkakohteista Sardinian poukamiin ja Sisilian vilkkaisiin kaupunkeihin italialainen rantaloma voi näyttää monelta.

Valitse oma rannikkosi

Pohjoinen Adrianmeri sopii matkailijalle, joka haluaa leveitä rantoja ja runsaasti palveluja lähelle. Rimini yhdistää tämän rantalomaperinteen historialliseen keskustaan. Apulia näyttää Adrianmeren toisen puolen valkoiseksi kalkittuine kaupunkeineen ja rannikkoineen, joka jatkuu saappaan koron ympäri Joonianmerelle.

Sardinia on hyvä lähtökohta rantoihin keskittyvälle lomalle: monissa lahdissa on vaaleaa hiekkaa, graniittiniemiä ja kirkasta matalaa vettä. Sisilia tuo mukaan markkinat, antiikin muistomerkit ja vulkaaniset maisemat. Cefalùssa vanhakaupunki on hiekkarannan vieressä, kun taas Taormina tarjoaa toisenlaisen ympäristön korkealla Joonianmeren rannikon yllä. Calabrian mantereella Tropean lomaan kuuluvat näkymät Santa Maria dell’Isolan pyhäkköön, joka seisoo kallioisella niemekkeellä meren yläpuolella. Pohjoisempana Amalfin rannikko ja Capri palkitsevat matkailijat, joita vetävät puoleensa dramaattiset maisemat, veneretket ja veden ylle avautuvat terassit.

Ruoka ja kesäkausi

Jätä tilaa paikalliselle keittiölle: Sisilian katuruoka, Apulian pasta sekä Adrianmeren kalat ja äyriäiset antavat jokaiselle pysähdykselle oman makunsa. Kesä on tärkein rantakausi, kun taas loppukevät ja alkusyksy sopivat kävelyä ja nähtävyyksiä painottavaan matkaan. Jos loman pääasia on uiminen, vertaa paikallisia meriveden lämpötiloja ennen kuin valitset alku- tai loppukauden kuukauden.

Ennen matkaa

Valuutta
Euro · EUR
Kieli
Italia
Pistorasiat
Italialaiset / eurooppalaiset

Tyyppi C/F/L. Paksummat eurooppalaiset pistokepiikit eivät välttämättä sovi italialaiseen pistorasiaan; sovitin voi olla tarpeen.

Hyvä tietää

Ravintolalaskulla on usein coperto eli henkilökohtainen kattausmaksu; summa löytyy ruokalistalta. Se ei ole juomaraha.

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)

Lokakuussa lämpimin merivesi: Mondello (23,3 °C), viilein merivesi: Rimini (19,5 °C).

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)
Rantatamhelmaahuhtoukesheielosyylokmarjou
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1

Meriveden keskilämpötila kullakin rannalla kuukausittain vuosilta 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ei ennuste.

Italia – Meriveden lämpötila tänään

Nykyiset arviot valituille rannoille, eivät koko maan keskiarvot. Meri: NASA MUR tuntikohtaisella korjauksella; ilma: Apple Weather. Päivitysaika koskee tätä sivua, ei vedessä tehtyä mittausta.

Päivitetty viimeksi:

Italia – Meriveden lämpötila tänään
Kaikki rannatMeri (°C)Ilma (°C)
Cala Goloritzé, Sardinia22,4 °C18 °C
Capri, Välimeri21,0 °C17 °C
Cefalù, Sisilia21,9 °C13 °C
Cinque Terre, Välimeri21,7 °C14 °C
Isola Bella, Taormina22,3 °C13 °C
La Pelosa, Sardinia21,4 °C20 °C
Mondello, Palermo21,9 °C16 °C
Rimini, Välimeri19,6 °C14 °C
San Vito Lo Capo, Sisilia21,9 °C18 °C
Spiaggia La Cinta, Sardinia21,8 °C18 °C
Tropea, Välimeri21,4 °C16 °C
Villasimius, Sardinia22,4 °C18 °C

Tietoa