Hvar, Hvar-saari, Kroatia

Meriveden lämpötila tänään Adrianmeri

Veden lämpötila – Adrianmeri: tänään alimmillaan 18,8 °C / 66 °F kohteessa Split ja ylimmillään 20,2 °C / 68 °F lomakohteessa Rovinj, vesi on riittävän lämmintä uimiseen kaikilla valikoimamme 7 rannalla. Tavanomainen keskiarvo lokakuussa on 20,1 °C / 68 °F.

Adrianmerellä kohtaa kaksi erilaista rantalomaperinnettä. Suurella osalla Kroatian rannikkoa lomaa muovaavat kivikaupungit, saaret ja pikkukivi- tai kalliorannat.Lue lisää

nyt Hvar Meri 19.7°C / 67.5°FIlma 18°C / 65°F

Päivitetty viimeksi ·

Loma Adrianmerellä

Adrianmerellä kohtaa kaksi erilaista rantalomaperinnettä. Suurella osalla Kroatian rannikkoa lomaa muovaavat kivikaupungit, saaret ja pikkukivi- tai kalliorannat. Italian pohjoisella Adrianmerellä on pitkiä hiekkarantoja, rantaklubeja ja rantakatuja. Kumpikaan kuvaus ei sovi jokaiseen rantaan, mutta ero auttaa valitsemaan perhelomakeskuksen ja pienemmän rannikkotukikohdan välillä.

Hiekkaa, pikkukiviä ja kesäkausi

Rimini on hyvä esimerkki italialaisesta lomakohdetyylistä, jossa palvelut ovat hiekan lähellä. Rovinj yhdistää istrialaisen vanhankaupungin lähistön uimapaikkoihin. Pienten lasten kanssa kannattaa tarkistaa todellinen kulku veteen ja tarjolla oleva varjo eikä valita pelkän kuvan perusteella.

Kesä on tärkein uimakausi. Adrianmeren kuukausittaisten lämpötilojen vertailu auttaa valitsemaan alkukauden loman ja loppukesän oleskelun välillä, mutta pohjoisen lomakeskuksen ja eteläisen saaren olosuhteet eivät välttämättä vastaa toisiaan. Kevät ja syksy sopivat myös rantakävelyihin ja kaupunkien tutkimiseen, kun uiminen on vain osa suunnitelmaa.

Maantiede lyhyesti

Adrianmeri

ItaliaKroatia
Sijainti
Etelä-Eurooppa
Osa kokonaisuutta
Välimeri
Rannikkovaltiot
Italia, Slovenia, Kroatia, Bosnia ja Hertsegovina, Montenegro, Albania
Pinta-ala
≈ 138 600 km²
Suurin syvyys
≈ 1 230 m

Sijaintikartta. Mitat ovat likimääräisiä ja riippuvat alueen rajauksesta. Tietolähde · Kartta: Natural Earth

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)

Lokakuussa lämpimin merivesi: Sveti Stefan (20,8 °C), viilein merivesi: Rimini (19,5 °C).

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)
Rantatamhelmaahuhtoukesheielosyylokmarjou
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6

Meriveden keskilämpötila kullakin rannalla kuukausittain vuosilta 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ei ennuste.

Adrianmeri – Meriveden lämpötila tänään

Nykyiset arviot valituille rannoille, eivät koko meren keskiarvot. Meri: NASA MUR tuntikohtaisella korjauksella; ilma: Apple Weather. Päivitysaika koskee tätä sivua, ei vedessä tehtyä mittausta.

Päivitetty viimeksi:

Adrianmeri – Meriveden lämpötila tänään
Kaikki rannatMeri (°C)Ilma (°C)
Dubrovnik, Kroatia · Välimeri19,6 °C18 °C
Hvar, Kroatia · Välimeri19,7 °C18 °C
Pula, Kroatia · Välimeri19,7 °C18 °C
Rimini, Italia · Välimeri19,5 °C18 °C
Rovinj, Kroatia · Välimeri20,2 °C19 °C
Split, Kroatia · Välimeri18,8 °C17 °C
Sveti Stefan, Montenegro · Välimeri20,0 °C18 °C

Tietoa