Isola Bella, Taormina, Sisilia, Italia

Meriveden lämpötila tänään Välimeri

Veden lämpötila – Välimeri: tänään alimmillaan 18,1 °C / 65 °F kohteessa Gibraltar ja ylimmillään 26,4 °C / 80 °F lomakohteessa Tel Aviv, vesi on riittävän lämmintä uimiseen kaikilla valikoimamme 56 rannalla. Tavanomainen keskiarvo lokakuussa on 22,2 °C / 72 °F.

Välimerellä rantapäivät ovat lähellä vanhoja satamakaupunkeja, saarikyliä ja iltaan venyviä aterioita. Rannikko vaihtuu Espanjan hiekkakohteista Kroatian kallioisiin lahtiin ja Kreikan saariin.Lue lisää

nyt Isola Bella Meri 22.4°C / 72.3°FIlma 19°C / 66°F

Päivitetty viimeksi ·

Loma Välimerellä

Välimerellä rantapäivät ovat lähellä vanhoja satamakaupunkeja, saarikyliä ja iltaan venyviä aterioita. Rannikko vaihtuu Espanjan hiekkakohteista Kroatian kallioisiin lahtiin ja Kreikan saariin. Rannikon valinta merkitsee enemmän kuin pelkän meren: kahviloiden reunustama rantakatu ja syrjäinen poukama tarjoavat hyvin erilaiset lomat.

Valitse rannikko, sitten kuukausi

Baleaarit sopivat rantojen ja saaren tutkimisen yhdistämiseen; Palma Mallorcalla tuo mukaan kaupunkitukikohdan. Idempänä Cefalù asettaa Sisilian vanhankaupungin kadut rannan viereen. Nämä ovat lähtökohtia eivätkä yhden matkan suorituslista.

Kesä on tärkein uintikausi, kun taas kevät ja syksy antavat enemmän tilaa nähtävyyksille. Välimeren veden lämpötila vaihtelee paikan ja kuukauden mukaan, joten aurinkoinen ennuste ei yksin kerro, miltä uinti tuntuu. Lokakuun lomaa varten vertaa valitsemasi rannikon kuukausittaisia vedenlämpötiloja ennen varaamista.

Maantiede lyhyesti

Välimeri

EurooppaAfrikkaAasia
Sijainti
Eurooppa, Afrikka, Aasia
Osa kokonaisuutta
Atlantti
Pinta-ala
≈ 2 500 000 km²
Suurin syvyys
≈ 5 110 m

Sijaintikartta. Mitat ovat likimääräisiä ja riippuvat alueen rajauksesta. Tietolähde · Kartta: Natural Earth

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)

Lokakuussa lämpimin merivesi: Tel Aviv (27,3 °C), viilein merivesi: Marbella (18,7 °C).

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)
Rantatamhelmaahuhtoukesheielosyylokmarjou
Alcúdia15,114,414,816,119,123,426,427,526,323,620,116,7
Alicante14,313,914,315,818,822,926,127,025,422,318,515,8
Antalya17,816,516,217,220,224,227,228,627,324,421,819,4
Ateena16,115,215,216,218,623,025,926,625,623,220,918,0
Balos Lagoon17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Barcelona14,213,513,714,817,922,625,927,025,522,618,415,7
Benidorm15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Bodrum18,217,116,717,319,522,925,126,225,122,721,319,6
Cala d'Hort15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Cala Sa Forcanera13,913,313,514,617,622,325,326,525,122,017,915,5
Calpe15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Cannes14,513,813,915,017,922,625,526,023,720,918,215,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Elafonissi17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Gibraltar15,615,215,316,117,018,419,521,019,918,817,416,2
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
Karthago15,815,015,316,519,122,926,527,326,223,721,117,8
Ksamil16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Lindos18,417,417,218,020,324,227,528,527,224,622,620,0
Málaga14,514,514,816,017,819,922,524,121,919,616,715,3
Malta16,915,915,716,419,023,526,927,726,924,422,118,7
Marbella14,914,714,915,816,918,419,921,620,218,717,015,6
Menorca15,014,214,415,518,522,926,127,025,923,319,916,8
Monaco13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Mykonos17,216,316,016,518,221,723,924,824,021,519,517,9
Navagio16,816,015,916,519,023,226,127,025,623,020,818,0
Nerja14,614,614,916,117,920,323,024,522,319,916,915,5
Nissi Beach18,517,517,618,621,224,727,929,128,326,023,620,6
Oludeniz19,218,017,518,220,524,227,728,727,625,123,020,7
Palma14,914,414,816,119,123,426,627,526,223,419,816,5
Plage de Palombaggia14,313,713,814,717,522,125,326,023,921,318,815,8
Porto Katsiki16,515,615,516,319,023,325,926,625,222,620,617,8
Porto Timoni16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Saint-Tropez14,814,114,115,118,022,625,426,023,821,018,416,1
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Santorini17,716,916,617,219,222,824,525,724,922,520,718,7
Ses Illetes15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6
Tarragona14,313,714,015,118,623,426,227,225,622,818,815,9
Tel Aviv20,218,818,619,922,626,129,030,029,327,325,022,4
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Valencia14,814,214,415,819,023,526,527,526,023,019,216,4
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1
Villefranche-sur-Mer13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2

Meriveden keskilämpötila kullakin rannalla kuukausittain vuosilta 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ei ennuste.

Välimeri – Meriveden lämpötila tänään

Nykyiset arviot valituille rannoille, eivät koko meren keskiarvot. Meri: NASA MUR tuntikohtaisella korjauksella; ilma: Apple Weather. Päivitysaika koskee tätä sivua, ei vedessä tehtyä mittausta.

Päivitetty viimeksi:

Välimeri – Meriveden lämpötila tänään
Kaikki rannatMeri (°C)Ilma (°C)
Alcúdia, Espanja · Mallorca22,7 °C21 °C
Alicante, Espanja · Välimeri22,9 °C24 °C
Antalya, Turkki · Välimeri24,2 °C17 °C
Ateena, Kreikka · Attika21,1 °C19 °C
Balos Lagoon, Kreikka · Kreeta21,4 °C19 °C
Barcelona, Espanja · Välimeri21,7 °C20 °C
Benidorm, Espanja · Välimeri22,6 °C23 °C
Bodrum, Turkki · Välimeri22,3 °C20 °C
Cala d'Hort, Espanja · Ibiza21,9 °C22 °C
Cala Goloritzé, Italia · Sardinia22,5 °C20 °C
Cala Sa Forcanera, Espanja · Blanes21,0 °C19 °C
Calpe, Espanja · Välimeri22,2 °C22 °C
Cannes, Ranska · Välimeri20,9 °C21 °C
Capri, Italia · Välimeri20,9 °C18 °C
Cefalù, Italia · Sisilia21,9 °C17 °C
Cinque Terre, Italia · Välimeri21,8 °C20 °C
Dubrovnik, Kroatia · Välimeri19,6 °C19 °C
Elafonissi, Kreikka · Kreeta21,5 °C18 °C
Gibraltar, Gibraltar · Välimeri18,1 °C21 °C
Hvar, Kroatia · Välimeri19,7 °C19 °C
Isola Bella, Italia · Taormina22,4 °C19 °C
Karthago, Tunisia · Tunis22,6 °C22 °C
Ksamil, Albania · Välimeri21,4 °C20 °C
La Pelosa, Italia · Sardinia21,4 °C20 °C
Lindos, Kreikka · Rodos23,3 °C20 °C
Málaga, Espanja · Välimeri20,0 °C22 °C
Malta, Malta · Välimeri22,5 °C21 °C
Marbella, Espanja · Välimeri19,1 °C21 °C
Menorca, Espanja · Välimeri23,0 °C21 °C
Monaco, Monaco · Välimeri21,4 °C19 °C
Mondello, Italia · Palermo22,0 °C19 °C
Mykonos, Kreikka20,1 °C18 °C
Navagio, Kreikka · Zakynthos21,8 °C20 °C
Nerja, Espanja · Välimeri20,8 °C22 °C
Nissi Beach, Kypros · Agia Napa24,5 °C19 °C
Oludeniz, Turkki · Välimeri23,8 °C16 °C
Palma, Espanja · Mallorca23,0 °C23 °C
Plage de Palombaggia, Ranska · Korsika21,4 °C21 °C
Porto Katsiki, Kreikka · Lefkas21,6 °C20 °C
Porto Timoni, Kreikka · Korfu21,0 °C20 °C
Pula, Kroatia · Välimeri19,7 °C18 °C
Rimini, Italia · Välimeri19,5 °C18 °C
Rovinj, Kroatia · Välimeri20,2 °C19 °C
Saint-Tropez, Ranska · Välimeri20,5 °C20 °C
San Vito Lo Capo, Italia · Sisilia21,9 °C20 °C
Santorini, Kreikka21,0 °C20 °C
Ses Illetes, Espanja · Formentera22,4 °C22 °C
Spiaggia La Cinta, Italia · Sardinia21,9 °C21 °C
Split, Kroatia · Välimeri18,9 °C18 °C
Sveti Stefan, Montenegro · Välimeri20,1 °C18 °C
Tarragona, Espanja · Välimeri21,8 °C22 °C
Tel Aviv, Israel · Välimeri26,4 °C26 °C
Tropea, Italia · Välimeri21,5 °C18 °C
Valencia, Espanja · Välimeri22,4 °C24 °C
Villasimius, Italia · Sardinia22,4 °C22 °C
Villefranche-sur-Mer, Ranska · Välimeri21,2 °C20 °C

Tietoa