Taganana, Tenerife, Kanariansaaret, Espanja

Meriveden lämpötila tänään Atlantti

Meriveden lämpötila – Atlantti: tänään alimmillaan 7,6 °C / 46 °F kohteessa Reynisfjara ja ylimmillään 27,7 °C / 82 °F lomakohteessa Praia (Santiago), vesi on riittävän lämmintä uimiseen 9 rannalla valikoimamme 19 rannasta. Tavanomainen keskiarvo lokakuussa on 18,6 °C / 65 °F.

Atlantti vaihtaa luonnettaan rannikolta toiselle. Pohjois-Espanja tuo vihreitä kukkuloita ja kaupunkirantoja, Portugali lisää surffikaupungit ja pitkät hiekkarannat, ja Madeira tarjoaa vulkaanisia maisemia ja uima-altaita.Lue lisää

nyt Tenerife Meri 24.3°C / 75.7°FIlma 24°C / 75°F

Päivitetty viimeksi ·

Loma Atlantilla

Atlantti vaihtaa luonnettaan rannikolta toiselle. Pohjois-Espanja tuo vihreitä kukkuloita ja kaupunkirantoja, Portugali lisää surffikaupungit ja pitkät hiekkarannat, ja Madeira tarjoaa vulkaanisia maisemia ja uima-altaita. Etelämpänä Kanariansaaret tarjoavat uuden saariympäristön. Näillä paikoilla on yhteinen valtameri, ei yhtä yhteistä rantakautta.

Valitse rannikko ennen lämpötilaa

San Sebastián yhdistää lahden baskiruokaan ja kaupunkielämään. Madeira sopii erilaiseen matkaan, jossa meriuinnin rinnalla ovat kävelyt ja vuorimaisemat. Avoimia rantoja, suojaisia lahtia ja hoidettuja uimapaikkoja kannattaa verrata yksitellen.

Atlantin vedenlämpötilakartta on hyödyllisempi kuin yksi koko valtameren keskiarvo. Leveysaste, virtaukset ja paikalliset olosuhteet voivat saada veden tuntumaan hyvin erilaiselta kuin ilman. Kesä on tavallinen rantaloman lähtökohta suurella osalla Euroopan mannerrannikkoa; saarien kaudet pitää tarkistaa erikseen. Uintilomalla katso lämpötilan lisäksi aaltoja ja vuorovesiä, varsinkin surffauksesta tunnetulla rannikolla.

Maantiede lyhyesti

Atlantti

Pohjois-AmerikkaEtelä-AmerikkaAfrikkaEurooppa
Sijainti
Amerikka, Eurooppa, Afrikka
Osa kokonaisuutta
Maailmanmeri
Pinta-ala
≈ 85 133 000 km²
Suurin syvyys
≈ 8 380 m

Sijaintikartta. Mitat ovat likimääräisiä ja riippuvat alueen rajauksesta. Tietolähde · Kartta: Natural Earth

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)

Lokakuussa lämpimin merivesi: Praia (27,5 °C), viilein merivesi: Reynisfjara (9,1 °C).

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)
Rantatamhelmaahuhtoukesheielosyylokmarjou
Algarve16,515,915,616,617,218,719,019,719,019,718,617,2
Amadores Beach19,819,319,119,720,421,321,822,723,222,922,020,6
Biarritz13,112,712,813,916,320,322,222,921,419,016,614,5
Boulders Beach17,617,916,715,215,615,314,614,514,915,516,517,8
Cádiz16,015,716,017,319,121,422,823,321,820,818,816,8
Durdle Door9,88,98,910,011,914,416,617,917,916,414,111,4
Gijón13,613,013,013,515,217,820,021,020,018,316,114,5
Kapkaupunki15,314,914,713,614,214,914,514,314,014,014,415,0
Kynance Cove10,810,210,110,812,815,116,717,216,614,813,412,0
Madeira19,418,818,418,919,921,122,523,323,623,222,020,5
Mont-Saint-Michel8,27,98,911,014,117,219,320,018,916,112,99,7
Morro Jable19,719,019,019,720,421,321,822,723,122,922,220,9
Nazaré14,714,314,315,416,217,217,417,718,017,616,915,4
Praia24,023,022,823,323,524,025,226,927,627,526,725,1
Praia do Tamariz15,014,714,615,516,017,117,117,317,917,717,215,8
Reynisfjara7,57,47,47,78,59,511,211,710,89,18,48,0
San Sebastián13,112,712,813,816,220,222,222,921,419,016,614,5
Scheveningen6,86,17,19,112,516,218,619,718,815,612,18,5
Tenerife19,518,918,819,219,820,821,422,323,022,721,920,6

Meriveden keskilämpötila kullakin rannalla kuukausittain vuosilta 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ei ennuste.

Atlantti – Meriveden lämpötila tänään

Nykyiset arviot valituille rannoille, eivät koko meren keskiarvot. Meri: NASA MUR tuntikohtaisella korjauksella; ilma: Apple Weather. Päivitysaika koskee tätä sivua, ei vedessä tehtyä mittausta.

Päivitetty viimeksi:

Atlantti – Meriveden lämpötila tänään
Kaikki rannatMeri (°C)Ilma (°C)
Algarve, Portugali19,2 °C23 °C
Amadores Beach, Espanja · Kanariansaaret24,0 °C24 °C
Biarritz, Ranska · Atlantin Eurooppa17,7 °C15 °C
Boulders Beach, Etelä-Afrikka · Kapkaupunki16,9 °C20 °C
Cádiz, Espanja · Atlantin Eurooppa20,1 °C24 °C
Durdle Door, Yhdistynyt kuningaskunta · Atlantin Eurooppa15,3 °C14 °C
Gijón, Espanja · Atlantin Eurooppa17,5 °C17 °C
Kapkaupunki, Etelä-Afrikka · Atlantti16,5 °C22 °C
Kynance Cove, Yhdistynyt kuningaskunta · Atlantin Eurooppa14,5 °C14 °C
Madeira, Portugali22,1 °C21 °C
Mont-Saint-Michel, Ranska · Atlantin Eurooppa16,0 °C13 °C
Morro Jable, Espanja · Kanariansaaret23,0 °C24 °C
Nazaré, Portugali · Atlantin Eurooppa16,3 °C20 °C
Praia, Kap Verde · Santiago27,7 °C29 °C
Praia do Tamariz, Portugali · Estoril18,0 °C21 °C
Reynisfjara, Islanti · Atlantin Eurooppa7,6 °C8 °C
San Sebastián, Espanja · Atlantin Eurooppa18,1 °C16 °C
Scheveningen, Alankomaat · Atlantin Eurooppa14,1 °C15 °C
Tenerife, Espanja · Kanariansaaret24,3 °C24 °C

Tietoa