Plage des Marinières, Villefranche-sur-Mer, Côte d'Azur, Ranska

Meriveden lämpötila tänään Ranska

Meriveden lämpötila – Ranska: tänään alimmillaan 16 °C / 61 °F kohteessa Mont-Saint-Michel ja ylimmillään 21,5 °C / 71 °F lomakohteessa Korsika (Plage de Palombaggia), vesi on riittävän lämmintä uimiseen 4 rannalla valikoimamme 6 rannasta. Tavanomainen keskiarvo lokakuussa on 19,7 °C / 67 °F.

Ranska tuo rannikolle rakkautensa ruokaan, toreihin ja kauniisiin kaupunkeihin. Rantaloma voi tarkoittaa Välimeren rantakatua, Bretagnen kalasatamaa tai pitkää Atlantin hiekkarantaa dyynien edustalla.Lue lisää

nyt Villefranche-sur-Mer Meri 21.2°C / 70.2°FIlma 16°C / 62°F

Päivitetty viimeksi ·

Rantaloma Ranskassa

Ranska tuo rannikolle rakkautensa ruokaan, toreihin ja kauniisiin kaupunkeihin. Rantaloma voi tarkoittaa Välimeren rantakatua, Bretagnen kalasatamaa tai pitkää Atlantin hiekkarantaa dyynien edustalla. Kun mukaan lisää Korsikan vuoristomaisemat, yhden maan sisällä avautuu monta hyvin erilaista matkaa, joilla kullakin on oma tahtinsa ja alueellinen keittiönsä.

Välimeren viehätystä vai Atlantin avaruutta?

Ranskan Riviera yhdistää rannat taiteeseen, puutarhoihin ja vanhoihinkaupunkeihin. Nizza on vilkas kaupunkitukikohta, kun taas pienemmät lahdet tarjoavat toisenlaiset puitteet; Villefranche-sur-Merissä värikäs rantaviiva myötäilee lahden kaarta. Korsika sopii paremmin lomaan, jossa mereen yhdistyy autoilua vuoristomaisemissa ja kylissä.

Ranskan Atlantin rannikolla pääosaan tulevat leveät hiekkarannat ja surffikaupungit. Biarritz tuo mukaan baskiruoan ja pitkän surffausperinteen. Bretagne ja Normandia tarjoavat toisenlaisen meriloman kalasatamineen, rantakävelyineen ja vuoroveden muovaamine maisemineen. Pohjois-Ranskan rannoilla pitkät kävelyt ja perheretket voivat olla yhtä tärkeitä kuin uiminen.

Milloin matkustaa?

Kesä on tärkein uimakausi, mutta Välimeren, Atlantin ja Englannin kanaalin rannikoiden vedenlämpötilat eroavat toisistaan. Keväällä tai syksyllä matka kannattaa rakentaa kaupunkien, ruoan ja kävelyjen ympärille ja viettää aikaa rannalla olosuhteiden salliessa. Torieväistä koottu piknik, kala- ja äyriäislounas tai käynti rannikkomuseossa voi olla yhtä mieleenpainuva kuin päivä hiekalla. Bretagnessa tarkista vuorovesiajat ennen rantaretkeä: laskuvedellä meri voi vetäytyä kauas.

Ennen matkaa

Valuutta
Euro · EUR
Kieli
Ranska
Pistorasiat
Ranskalaiset / eurooppalaiset

Manner-Ranska ja Korsika · tyyppi E/C

Hyvä tietää

Aterian yhteydessä saat maksuttoman kannun hanavettä pyytämällä ”une carafe d’eau”; pullotettu kivennäisvesi maksaa erikseen.

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)

Lokakuussa lämpimin merivesi: Plage de Palombaggia (21,3 °C), viilein merivesi: Mont-Saint-Michel (16,1 °C).

Meriveden lämpötila kuukausittain (°C)
Rantatamhelmaahuhtoukesheielosyylokmarjou
Biarritz13,112,712,813,916,320,322,222,921,419,016,614,5
Cannes14,513,813,915,017,922,625,526,023,720,918,215,9
Mont-Saint-Michel8,27,98,911,014,117,219,320,018,916,112,99,7
Plage de Palombaggia14,313,713,814,717,522,125,326,023,921,318,815,8
Saint-Tropez14,814,114,115,118,022,625,426,023,821,018,416,1
Villefranche-sur-Mer13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2

Meriveden keskilämpötila kullakin rannalla kuukausittain vuosilta 2021–2025 (Copernicus ERA5). Ei ennuste.

Ranska – Meriveden lämpötila tänään

Nykyiset arviot valituille rannoille, eivät koko maan keskiarvot. Meri: NASA MUR tuntikohtaisella korjauksella; ilma: Apple Weather. Päivitysaika koskee tätä sivua, ei vedessä tehtyä mittausta.

Päivitetty viimeksi:

Ranska – Meriveden lämpötila tänään
Kaikki rannatMeri (°C)Ilma (°C)
Biarritz, Atlantin Eurooppa17,9 °C14 °C
Cannes, Välimeri20,9 °C17 °C
Mont-Saint-Michel, Atlantin Eurooppa16,0 °C11 °C
Plage de Palombaggia, Korsika21,5 °C16 °C
Saint-Tropez, Välimeri20,5 °C18 °C
Villefranche-sur-Mer, Välimeri21,2 °C16 °C

Tietoa