Taganana, Tenerife, Kanariøyene, Spania

Sjøtemperatur i dag Atlanterhavet

Vanntemperatur – Atlanterhavet: i dag fra 7,6 °C / 46 °F ved Reynisfjara til 27,7 °C / 82 °F utenfor Praia (Santiago), vannet er varmt nok til å bade ved 10 av 19 strender i utvalget vårt. Gjennomsnittet i oktober er 18,6 °C / 65 °F.

Atlanterhavet skifter karakter fra kyst til kyst. Nord-Spania byr på grønne åser og bystrender, Portugal på surfebyer og lange sandstrender, og Madeira på vulkansk landskap og badebassenger.Les mer

nå Tenerife Sjø 23.9°C / 75.0°FLuft 23°C / 74°F

Sist oppdatert ·

Ferie ved Atlanterhavet

Atlanterhavet skifter karakter fra kyst til kyst. Nord-Spania byr på grønne åser og bystrender, Portugal på surfebyer og lange sandstrender, og Madeira på vulkansk landskap og badebassenger. Lenger sør gir Kanariøyene enda en variant av øyferie. Disse stedene deler hav, men ikke én felles strandsesong.

Velg kyst før temperatur

San Sebastián kombinerer en bukt med baskisk mat og byliv. Madeira passer for en annerledes tur, med havbading ved siden av vandringer og fjellutsikt. Åpne strender, bukter i le for vind og bølger og tilrettelagte badeområder bør sammenlignes hver for seg.

Et kart over vanntemperaturen i Atlanterhavet er mer nyttig enn ett gjennomsnitt for hele havet. Breddegrad, strømmer og lokale forhold kan gjøre at vannet føles svært forskjellig fra luften. Sommeren er det vanlige utgangspunktet for strandferie langs mye av Europas fastlandskyst; øyene krever egne sesongvurderinger. For en badeferie bør du se på bølger og tidevann i tillegg til temperatur, særlig på en kyst kjent for surfing.

Geografisk oversikt

Atlanterhavet

Nord-AmerikaSør-AmerikaAfrikaEuropa
Beliggenhet
Amerika, Europa, Afrika
Del av
Verdenshavet
Areal
≈ 85 133 000 km²
Maks. dybde
≈ 8 380 m

Oversiktskart. Målene er omtrentlige og avhenger av hvordan området avgrenses. Datakilde · Kart: Natural Earth

Sjøtemperatur per måned (°C)

I oktober er sjøen varmest ved Praia (27,5 °C) og kaldest ved Reynisfjara (9,1 °C).

Sjøtemperatur per måned (°C)
Strandjanfebmaraprmaijunjulaugsepoktnovdes
Algarve16,515,915,616,617,218,719,019,719,019,718,617,2
Amadores Beach19,819,319,119,720,421,321,822,723,222,922,020,6
Biarritz13,112,712,813,916,320,322,222,921,419,016,614,5
Boulders Beach17,617,916,715,215,615,314,614,514,915,516,517,8
Cádiz16,015,716,017,319,121,422,823,321,820,818,816,8
Cape Town15,314,914,713,614,214,914,514,314,014,014,415,0
Durdle Door9,88,98,910,011,914,416,617,917,916,414,111,4
Gijón13,613,013,013,515,217,820,021,020,018,316,114,5
Kynance Cove10,810,210,110,812,815,116,717,216,614,813,412,0
Madeira19,418,818,418,919,921,122,523,323,623,222,020,5
Mont-Saint-Michel8,27,98,911,014,117,219,320,018,916,112,99,7
Morro Jable19,719,019,019,720,421,321,822,723,122,922,220,9
Nazaré14,714,314,315,416,217,217,417,718,017,616,915,4
Praia24,023,022,823,323,524,025,226,927,627,526,725,1
Praia do Tamariz15,014,714,615,516,017,117,117,317,917,717,215,8
Reynisfjara7,57,47,47,78,59,511,211,710,89,18,48,0
San Sebastián13,112,712,813,816,220,222,222,921,419,016,614,5
Scheveningen6,86,17,19,112,516,218,619,718,815,612,18,5
Tenerife19,518,918,819,219,820,821,422,323,022,721,920,6

Gjennomsnittlig sjøtemperatur ved hver strand for hver måned i perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Dette er ikke et varsel.

Atlanterhavet – Sjøtemperatur i dag

Aktuelle anslag for utvalgte strender, ikke et gjennomsnitt for hele havet. Hav: NASA MUR med timejustering; luft: Apple Weather. Oppdateringstidspunktet gjelder denne siden, ikke en måling i vannet.

Sist oppdatert:

Atlanterhavet – Sjøtemperatur i dag
Alle strenderSjø (°C)Luft (°C)
Algarve, Portugal19,3 °C17 °C
Amadores Beach, Spania · Kanariøyene23,9 °C24 °C
Biarritz, Frankrike · Atlanterhavs-Europa18,0 °C12 °C
Boulders Beach, Sør-Afrika · Cape Town16,9 °C17 °C
Cádiz, Spania · Atlanterhavs-Europa20,3 °C19 °C
Cape Town, Sør-Afrika · Atlanterhavet16,5 °C18 °C
Durdle Door, Storbritannia · Atlanterhavs-Europa15,3 °C12 °C
Gijón, Spania · Atlanterhavs-Europa17,4 °C13 °C
Kynance Cove, Storbritannia · Atlanterhavs-Europa14,6 °C14 °C
Madeira, Portugal21,8 °C18 °C
Mont-Saint-Michel, Frankrike · Atlanterhavs-Europa16,0 °C9 °C
Morro Jable, Spania · Kanariøyene23,0 °C23 °C
Nazaré, Portugal · Atlanterhavs-Europa16,3 °C14 °C
Praia, Kapp Verde · Santiago27,7 °C26 °C
Praia do Tamariz, Portugal · Estoril18,0 °C15 °C
Reynisfjara, Island · Atlanterhavs-Europa7,6 °C5 °C
San Sebastián, Spania · Atlanterhavs-Europa18,2 °C12 °C
Scheveningen, Nederland · Atlanterhavs-Europa14,2 °C12 °C
Tenerife, Spania · Kanariøyene23,9 °C23 °C

Om