Isola Bella, Taormina, Sicilia, Italia

Sjøtemperatur i dag Middelhavet

Vanntemperatur – Middelhavet: i dag fra 17,9 °C / 64 °F ved Gibraltar til 25,9 °C / 79 °F utenfor Tel Aviv, vannet er varmt nok til å bade ved 55 av 56 strender i utvalget vårt. Gjennomsnittet i oktober er 22,2 °C / 72 °F.

Ved Middelhavet ligger stranddagene tett på gamle havnebyer, øylandsbyer og måltider som varer utover kvelden. Kysten skifter fra Spanias sandstrender og feriesteder til Kroatias klippebukter og Hellas' øyer.Les mer

nå Isola Bella Sjø 22.5°C / 72.5°FLuft 14°C / 57°F

Sist oppdatert ·

Ferie ved Middelhavet

Ved Middelhavet ligger stranddagene tett på gamle havnebyer, øylandsbyer og måltider som varer utover kvelden. Kysten skifter fra Spanias sandstrender og feriesteder til Kroatias klippebukter og Hellas' øyer. Det betyr mer å velge kyst enn bare å velge hav: en promenade med kafeer og en avsidesliggende vik gir svært forskjellige ferier.

Velg kysten, deretter måneden

Balearene passer for en blanding av strandliv og utforsking av øyer; Palma på Mallorca gir også et byutgangspunkt. Lenger øst ligger Sicilias gamle bygater rett ved stranden i Cefalù. Dette er utgangspunkt, ikke en liste over steder som skal rekkes på én tur.

Sommeren er den viktigste badesesongen, mens vår og høst gir mer rom for sightseeing. Vanntemperaturen i Middelhavet varierer med sted og måned, så en solrik værmelding alene forteller ikke hvordan en svømmetur vil kjennes. For en ferie i oktober bør du sammenligne den aktuelle kystens månedlige vanntemperaturer før du bestiller.

Geografisk oversikt

Middelhavet

EuropaAfrikaAsia
Beliggenhet
Europa, Afrika, Asia
Del av
Atlanterhavet
Areal
≈ 2 500 000 km²
Maks. dybde
≈ 5 110 m

Oversiktskart. Målene er omtrentlige og avhenger av hvordan området avgrenses. Datakilde · Kart: Natural Earth

Sjøtemperatur per måned (°C)

I oktober er sjøen varmest ved Tel Aviv (27,3 °C) og kaldest ved Marbella (18,7 °C).

Sjøtemperatur per måned (°C)
Strandjanfebmaraprmaijunjulaugsepoktnovdes
Alcúdia15,114,414,816,119,123,426,427,526,323,620,116,7
Alicante14,313,914,315,818,822,926,127,025,422,318,515,8
Antalya17,816,516,217,220,224,227,228,627,324,421,819,4
Athen16,115,215,216,218,623,025,926,625,623,220,918,0
Balos Lagoon17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Barcelona14,213,513,714,817,922,625,927,025,522,618,415,7
Benidorm15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Bodrum18,217,116,717,319,522,925,126,225,122,721,319,6
Cala d'Hort15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Cala Sa Forcanera13,913,313,514,617,622,325,326,525,122,017,915,5
Calpe15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Cannes14,513,813,915,017,922,625,526,023,720,918,215,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Elafonissi17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Gibraltar15,615,215,316,117,018,419,521,019,918,817,416,2
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
Kartago15,815,015,316,519,122,926,527,326,223,721,117,8
Ksamil16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Lindos18,417,417,218,020,324,227,528,527,224,622,620,0
Málaga14,514,514,816,017,819,922,524,121,919,616,715,3
Malta16,915,915,716,419,023,526,927,726,924,422,118,7
Marbella14,914,714,915,816,918,419,921,620,218,717,015,6
Menorca15,014,214,415,518,522,926,127,025,923,319,916,8
Monaco13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Mykonos17,216,316,016,518,221,723,924,824,021,519,517,9
Navagio16,816,015,916,519,023,226,127,025,623,020,818,0
Nerja14,614,614,916,117,920,323,024,522,319,916,915,5
Nissi Beach18,517,517,618,621,224,727,929,128,326,023,620,6
Oludeniz19,218,017,518,220,524,227,728,727,625,123,020,7
Palma14,914,414,816,119,123,426,627,526,223,419,816,5
Plage de Palombaggia14,313,713,814,717,522,125,326,023,921,318,815,8
Porto Katsiki16,515,615,516,319,023,325,926,625,222,620,617,8
Porto Timoni16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Saint-Tropez14,814,114,115,118,022,625,426,023,821,018,416,1
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Santorini17,716,916,617,219,222,824,525,724,922,520,718,7
Ses Illetes15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6
Tarragona14,313,714,015,118,623,426,227,225,622,818,815,9
Tel Aviv20,218,818,619,922,626,129,030,029,327,325,022,4
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Valencia14,814,214,415,819,023,526,527,526,023,019,216,4
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1
Villefranche-sur-Mer13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2

Gjennomsnittlig sjøtemperatur ved hver strand for hver måned i perioden 2021–2025 (Copernicus ERA5). Dette er ikke et varsel.

Middelhavet – Sjøtemperatur i dag

Aktuelle anslag for utvalgte strender, ikke et gjennomsnitt for hele havet. Hav: NASA MUR med timejustering; luft: Apple Weather. Oppdateringstidspunktet gjelder denne siden, ikke en måling i vannet.

Sist oppdatert:

Middelhavet – Sjøtemperatur i dag
Alle strenderSjø (°C)Luft (°C)
Alcúdia, Spania · Mallorca22,4 °C19 °C
Alicante, Spania · Middelhavet23,0 °C19 °C
Antalya, Tyrkia · Middelhavet22,8 °C15 °C
Athen, Hellas · Attika21,1 °C16 °C
Balos Lagoon, Hellas · Kreta21,7 °C20 °C
Barcelona, Spania · Middelhavet21,5 °C17 °C
Benidorm, Spania · Middelhavet22,6 °C19 °C
Bodrum, Tyrkia · Middelhavet21,9 °C17 °C
Cala d'Hort, Spania · Ibiza22,1 °C21 °C
Cala Goloritzé, Italia · Sardinia22,5 °C17 °C
Cala Sa Forcanera, Spania · Blanes21,0 °C15 °C
Calpe, Spania · Middelhavet22,4 °C20 °C
Cannes, Frankrike · Middelhavet21,0 °C16 °C
Capri, Italia · Middelhavet21,0 °C17 °C
Cefalù, Italia · Sicilia21,9 °C15 °C
Cinque Terre, Italia · Middelhavet21,5 °C13 °C
Dubrovnik, Kroatia · Middelhavet19,7 °C14 °C
Elafonissi, Hellas · Kreta21,9 °C18 °C
Gibraltar, Gibraltar · Middelhavet17,9 °C19 °C
Hvar, Kroatia · Middelhavet19,6 °C16 °C
Isola Bella, Italia · Taormina22,5 °C14 °C
Kartago, Tunisia · Tunis22,6 °C19 °C
Ksamil, Albania · Middelhavet21,5 °C16 °C
La Pelosa, Italia · Sardinia21,3 °C20 °C
Lindos, Hellas · Rhodos22,5 °C16 °C
Málaga, Spania · Middelhavet19,8 °C19 °C
Malta, Malta · Middelhavet22,4 °C17 °C
Marbella, Spania · Middelhavet18,8 °C19 °C
Menorca, Spania · Middelhavet22,9 °C17 °C
Monaco, Monaco · Middelhavet21,2 °C15 °C
Mondello, Italia · Palermo22,0 °C16 °C
Mykonos, Hellas19,8 °C18 °C
Navagio, Hellas · Zakynthos21,7 °C19 °C
Nerja, Spania · Middelhavet20,6 °C20 °C
Nissi Beach, Kypros · Ayia Napa24,3 °C18 °C
Oludeniz, Tyrkia · Middelhavet22,6 °C14 °C
Palma, Spania · Mallorca22,8 °C18 °C
Plage de Palombaggia, Frankrike · Korsika21,3 °C16 °C
Porto Katsiki, Hellas · Lefkada22,0 °C19 °C
Porto Timoni, Hellas · Korfu20,7 °C19 °C
Pula, Kroatia · Middelhavet19,9 °C14 °C
Rimini, Italia · Middelhavet18,9 °C15 °C
Rovinj, Kroatia · Middelhavet20,0 °C14 °C
Saint-Tropez, Frankrike · Middelhavet20,7 °C17 °C
San Vito Lo Capo, Italia · Sicilia22,0 °C18 °C
Santorini, Hellas21,0 °C19 °C
Ses Illetes, Spania · Formentera22,5 °C22 °C
Spiaggia La Cinta, Italia · Sardinia21,7 °C18 °C
Split, Kroatia · Middelhavet18,9 °C14 °C
Sveti Stefan, Montenegro · Middelhavet20,1 °C14 °C
Tarragona, Spania · Middelhavet21,9 °C18 °C
Tel Aviv, Israel · Middelhavet25,9 °C21 °C
Tropea, Italia · Middelhavet21,5 °C17 °C
Valencia, Spania · Middelhavet22,2 °C19 °C
Villasimius, Italia · Sardinia22,4 °C17 °C
Villefranche-sur-Mer, Frankrike · Middelhavet21,2 °C16 °C

Om