Taganana, Tenerife, Insulele Canare, Spania

Temperatura mării azi Atlantic

Temperatura apei – Atlantic: azi de la 7,6 °C / 46 °F (Reynisfjara) până la 27,7 °C / 82 °F (Praia, Santiago), apa este potrivită pentru înot pe 9 dintre cele 19 plaje selectate. Media obișnuită în octombrie este de 18,6 °C / 65 °F.

Atlanticul își schimbă caracterul de la o coastă la alta. Nordul Spaniei aduce dealuri verzi și plaje urbane, Portugalia adaugă orașe de surfing și țărmuri lungi cu nisip, iar Madeira oferă peisaje vulcanice și bazine pentru baie.Citește mai mult

acum Tenerife Mare 23.9°C / 75.0°FAer 23°C / 74°F

Ultima actualizare ·

Vacanță la Oceanul Atlantic

Atlanticul își schimbă caracterul de la o coastă la alta. Nordul Spaniei aduce dealuri verzi și plaje urbane, Portugalia adaugă orașe de surfing și țărmuri lungi cu nisip, iar Madeira oferă peisaje vulcanice și bazine pentru baie. Mai la sud, Insulele Canare oferă un alt cadru insular. Aceste locuri au în comun un ocean, nu același sezon de plajă.

Alege coasta înaintea temperaturii

San Sebastián combină un golf cu gastronomie bască și viață urbană. Madeira se potrivește altei călătorii, cu înot în ocean alături de plimbări și priveliști montane. Plajele deschise, golfurile adăpostite și zonele amenajate pentru baie trebuie comparate individual.

O hartă a temperaturii apei Oceanului Atlantic este mai utilă decât o singură medie pentru întregul ocean. Latitudinea, curenții și condițiile locale pot face apa să se simtă foarte diferit de aer. Vara este punctul de plecare obișnuit pentru plajă pe o mare parte a coastei continentale europene; insulele au nevoie de propria verificare sezonieră. Pentru o vacanță cu înot, urmărește valurile și mareele alături de temperatură, mai ales pe o coastă cunoscută pentru surfing.

Prezentare geografică

Atlantic

America de NordAmerica de SudAfricaEuropa
Localizare
Americi, Europa, Africa
Parte din
Oceanul Planetar
Suprafață
≈ 85.133.000 km²
Adâncime max.
≈ 8.380 m

Hartă de localizare. Dimensiunile sunt aproximative și depind de delimitarea zonei. Sursa datelor · Hartă: Natural Earth

Temp. mării pe lună (°C)

În octombrie, apa mării este cea mai caldă la Praia (27,5 °C) și cea mai rece la Reynisfjara (9,1 °C).

Temp. mării pe lună (°C)
Plajăianfebmaraprmaiiuniulaugsepoctnovdec
Algarve16,515,915,616,617,218,719,019,719,019,718,617,2
Amadores Beach19,819,319,119,720,421,321,822,723,222,922,020,6
Biarritz13,112,712,813,916,320,322,222,921,419,016,614,5
Boulders Beach17,617,916,715,215,615,314,614,514,915,516,517,8
Cádiz16,015,716,017,319,121,422,823,321,820,818,816,8
Cape Town15,314,914,713,614,214,914,514,314,014,014,415,0
Durdle Door9,88,98,910,011,914,416,617,917,916,414,111,4
Gijón13,613,013,013,515,217,820,021,020,018,316,114,5
Kynance Cove10,810,210,110,812,815,116,717,216,614,813,412,0
Madeira19,418,818,418,919,921,122,523,323,623,222,020,5
Mont-Saint-Michel8,27,98,911,014,117,219,320,018,916,112,99,7
Morro Jable19,719,019,019,720,421,321,822,723,122,922,220,9
Nazaré14,714,314,315,416,217,217,417,718,017,616,915,4
Praia24,023,022,823,323,524,025,226,927,627,526,725,1
Praia do Tamariz15,014,714,615,516,017,117,117,317,917,717,215,8
Reynisfjara7,57,47,47,78,59,511,211,710,89,18,48,0
San Sebastián13,112,712,813,816,220,222,222,921,419,016,614,5
Scheveningen6,86,17,19,112,516,218,619,718,815,612,18,5
Tenerife19,518,918,819,219,820,821,422,323,022,721,920,6

Temperatura medie a mării la fiecare plajă, pentru fiecare lună din perioada 2021–2025 (Copernicus ERA5). Nu este o prognoză.

Atlantic – Temperatura mării azi

Estimări actuale pentru plajele selectate, nu o medie pentru întreaga mare. Mare: NASA MUR cu ajustare orară; aer: Apple Weather. Ora actualizării se referă la această pagină, nu la o măsurătoare în apă.

Ultima actualizare:

Atlantic – Temperatura mării azi
Toate plajeleMare (°C)Aer (°C)
Algarve, Portugalia19,3 °C17 °C
Amadores Beach, Spania · Insulele Canare23,9 °C23 °C
Biarritz, Franța · Coasta Atlantică17,7 °C12 °C
Boulders Beach, Africa de Sud · Cape Town16,9 °C17 °C
Cádiz, Spania · Coasta Atlantică20,1 °C18 °C
Cape Town, Africa de Sud · Atlantic16,5 °C17 °C
Durdle Door, Regatul Unit · Coasta Atlantică15,3 °C12 °C
Gijón, Spania · Coasta Atlantică17,5 °C13 °C
Kynance Cove, Regatul Unit · Coasta Atlantică14,6 °C13 °C
Madeira, Portugalia21,8 °C18 °C
Mont-Saint-Michel, Franța · Coasta Atlantică16,0 °C8 °C
Morro Jable, Spania · Insulele Canare23,0 °C23 °C
Nazaré, Portugalia · Coasta Atlantică16,3 °C13 °C
Praia, Capul Verde · Santiago27,7 °C26 °C
Praia do Tamariz, Portugalia · Estoril18,0 °C15 °C
Reynisfjara, Islanda · Coasta Atlantică7,6 °C5 °C
San Sebastián, Spania · Coasta Atlantică18,1 °C11 °C
Scheveningen, Țările de Jos · Coasta Atlantică14,1 °C12 °C
Tenerife, Spania · Insulele Canare23,9 °C23 °C

Despre