Isola Bella, Taormina, Sicilia, Italia

Temperatura mării azi Marea Mediterană

Temperatura apei – Marea Mediterană: azi de la 18,1 °C / 65 °F (Gibraltar) până la 26,4 °C / 80 °F (Tel Aviv), apa este potrivită pentru înot pe toate cele 56 de plaje selectate. Media obișnuită în octombrie este de 22,2 °C / 72 °F.

Mediterana aduce zilele de plajă aproape de vechi orașe-port, sate insulare și mese care se prelungesc până seara. Coasta ei trece de la stațiunile cu nisip ale Spaniei la golfurile stâncoase ale Croației și insulele Greciei.Citește mai mult

acum Isola Bella Mare 22.4°C / 72.3°FAer 18°C / 65°F

Ultima actualizare ·

Vacanță la Marea Mediterană

Mediterana aduce zilele de plajă aproape de vechi orașe-port, sate insulare și mese care se prelungesc până seara. Coasta ei trece de la stațiunile cu nisip ale Spaniei la golfurile stâncoase ale Croației și insulele Greciei. Alegerea coastei contează mai mult decât alegerea mării în sine: o promenadă cu cafenele și un golf izolat oferă vacanțe foarte diferite.

Alege coasta, apoi luna

Balearele se potrivesc unei combinații de plaje și explorare insulară; Palma, Mallorca adaugă o bază urbană. Mai la est, Cefalù așază străzile vechi siciliene lângă plajă. Sunt puncte de plecare, nu o listă de bifat într-o singură călătorie.

Vara este sezonul principal de înot, iar primăvara și toamna oferă mai mult loc pentru vizite. Temperatura Mării Mediterane variază în funcție de loc și lună, așa că o prognoză însorită nu îți spune singură cum se va simți apa. Pentru o vacanță în octombrie, compară temperaturile lunare ale apei de pe coasta aleasă înainte să rezervi.

Prezentare geografică

Marea Mediterană

EuropaAfricaAsia
Localizare
Europa, Africa, Asia
Parte din
Atlantic
Suprafață
≈ 2.500.000 km²
Adâncime max.
≈ 5.110 m

Hartă de localizare. Dimensiunile sunt aproximative și depind de delimitarea zonei. Sursa datelor · Hartă: Natural Earth

Temp. mării pe lună (°C)

În octombrie, apa mării este cea mai caldă la Tel Aviv (27,3 °C) și cea mai rece la Marbella (18,7 °C).

Temp. mării pe lună (°C)
Plajăianfebmaraprmaiiuniulaugsepoctnovdec
Alcúdia15,114,414,816,119,123,426,427,526,323,620,116,7
Alicante14,313,914,315,818,822,926,127,025,422,318,515,8
Antalya17,816,516,217,220,224,227,228,627,324,421,819,4
Atena16,115,215,216,218,623,025,926,625,623,220,918,0
Balos Lagoon17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Barcelona14,213,513,714,817,922,625,927,025,522,618,415,7
Benidorm15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Bodrum18,217,116,717,319,522,925,126,225,122,721,319,6
Cala d'Hort15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Cala Goloritzé14,113,313,414,317,422,025,526,224,521,618,815,9
Cala Sa Forcanera13,913,313,514,617,622,325,326,525,122,017,915,5
Calpe15,314,815,016,519,423,426,627,426,023,119,516,8
Cannes14,513,813,915,017,922,625,526,023,720,918,215,9
Capri15,714,614,615,618,923,727,027,225,222,219,817,3
Cartagina15,815,015,316,519,122,926,527,326,223,721,117,8
Cefalù15,114,314,415,618,723,627,227,625,822,920,316,9
Cinque Terre14,413,613,915,318,623,426,326,624,321,318,715,9
Dubrovnik14,413,713,915,018,122,625,125,523,720,518,415,7
Elafonissi17,216,116,016,718,822,725,326,525,323,021,118,7
Gibraltar15,615,215,316,117,018,419,521,019,918,817,416,2
Hvar14,513,313,414,617,922,424,925,123,420,618,716,1
Isola Bella14,113,313,213,915,920,024,525,624,521,818,915,7
Ksamil16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
La Pelosa14,614,014,215,218,222,725,526,124,222,019,616,3
Lindos18,417,417,218,020,324,227,528,527,224,622,620,0
Málaga14,514,514,816,017,819,922,524,121,919,616,715,3
Malta16,915,915,716,419,023,526,927,726,924,422,118,7
Marbella14,914,714,915,816,918,419,921,620,218,717,015,6
Menorca15,014,214,415,518,522,926,127,025,923,319,916,8
Monaco13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2
Mondello15,314,614,815,818,923,827,527,926,223,320,517,0
Mykonos17,216,316,016,518,221,723,924,824,021,519,517,9
Navagio16,816,015,916,519,023,226,127,025,623,020,818,0
Nerja14,614,614,916,117,920,323,024,522,319,916,915,5
Nissi Beach18,517,517,618,621,224,727,929,128,326,023,620,6
Oludeniz19,218,017,518,220,524,227,728,727,625,123,020,7
Palma14,914,414,816,119,123,426,627,526,223,419,816,5
Plage de Palombaggia14,313,713,814,717,522,125,326,023,921,318,815,8
Porto Katsiki16,515,615,516,319,023,325,926,625,222,620,617,8
Porto Timoni16,515,515,616,519,223,024,925,924,822,520,617,9
Pula12,311,311,613,317,122,525,625,723,419,917,314,2
Rimini9,48,610,713,417,823,226,226,623,719,515,611,4
Rovinj11,910,811,213,117,222,725,725,723,419,817,213,9
Saint-Tropez14,814,114,115,118,022,625,426,023,821,018,416,1
San Vito Lo Capo15,615,015,115,918,723,326,827,526,023,120,517,0
Santorini17,716,916,617,219,222,824,525,724,922,520,718,7
Ses Illetes15,514,915,216,619,423,426,727,626,223,520,217,1
Spiaggia La Cinta14,213,713,914,717,621,925,326,224,321,518,915,9
Split13,612,312,413,917,421,924,524,522,619,817,815,0
Sveti Stefan14,213,313,815,218,923,325,225,424,020,818,915,6
Tarragona14,313,714,015,118,623,426,227,225,622,818,815,9
Tel Aviv20,218,818,619,922,626,129,030,029,327,325,022,4
Tropea15,214,214,215,218,223,326,627,225,222,219,917,0
Valencia14,814,214,415,819,023,526,527,526,023,019,216,4
Villasimius15,414,714,815,618,522,826,127,225,723,120,217,1
Villefranche-sur-Mer13,713,013,014,217,121,624,825,323,120,217,715,2

Temperatura medie a mării la fiecare plajă, pentru fiecare lună din perioada 2021–2025 (Copernicus ERA5). Nu este o prognoză.

Marea Mediterană – Temperatura mării azi

Estimări actuale pentru plajele selectate, nu o medie pentru întreaga mare. Mare: NASA MUR cu ajustare orară; aer: Apple Weather. Ora actualizării se referă la această pagină, nu la o măsurătoare în apă.

Ultima actualizare:

Marea Mediterană – Temperatura mării azi
Toate plajeleMare (°C)Aer (°C)
Alcúdia, Spania · Mallorca22,7 °C21 °C
Alicante, Spania · Marea Mediterană22,9 °C23 °C
Antalya, Turcia · Marea Mediterană24,2 °C17 °C
Atena, Grecia · Attica21,1 °C19 °C
Balos Lagoon, Grecia · Creta21,4 °C19 °C
Barcelona, Spania · Marea Mediterană21,7 °C19 °C
Benidorm, Spania · Marea Mediterană22,6 °C23 °C
Bodrum, Turcia · Marea Mediterană22,3 °C19 °C
Cala d'Hort, Spania · Ibiza21,9 °C22 °C
Cala Goloritzé, Italia · Sardinia22,5 °C19 °C
Cala Sa Forcanera, Spania · Blanes21,1 °C19 °C
Calpe, Spania · Marea Mediterană22,3 °C22 °C
Cannes, Franța · Marea Mediterană21,0 °C20 °C
Capri, Italia · Marea Mediterană21,0 °C17 °C
Cartagina, Tunisia · Tunis22,7 °C22 °C
Cefalù, Italia · Sicilia21,9 °C17 °C
Cinque Terre, Italia · Marea Mediterană21,8 °C19 °C
Dubrovnik, Croația · Marea Mediterană19,6 °C18 °C
Elafonissi, Grecia · Creta21,5 °C18 °C
Gibraltar, Gibraltar · Marea Mediterană18,1 °C20 °C
Hvar, Croația · Marea Mediterană19,7 °C18 °C
Isola Bella, Italia · Taormina22,4 °C18 °C
Ksamil, Albania · Marea Mediterană21,5 °C20 °C
La Pelosa, Italia · Sardinia21,4 °C20 °C
Lindos, Grecia · Rodos23,3 °C20 °C
Málaga, Spania · Marea Mediterană20,0 °C22 °C
Malta, Malta · Marea Mediterană22,5 °C21 °C
Marbella, Spania · Marea Mediterană19,1 °C21 °C
Menorca, Spania · Marea Mediterană23,0 °C21 °C
Monaco, Monaco · Marea Mediterană21,4 °C19 °C
Mondello, Italia · Palermo22,0 °C19 °C
Mykonos, Grecia20,1 °C18 °C
Navagio, Grecia · Zakynthos21,9 °C20 °C
Nerja, Spania · Marea Mediterană20,8 °C21 °C
Nissi Beach, Cipru · Ayia Napa24,5 °C20 °C
Oludeniz, Turcia · Marea Mediterană23,9 °C16 °C
Palma, Spania · Mallorca23,0 °C22 °C
Plage de Palombaggia, Franța · Corsica21,4 °C20 °C
Porto Katsiki, Grecia · Lefkada21,6 °C20 °C
Porto Timoni, Grecia · Corfu21,1 °C20 °C
Pula, Croația · Marea Mediterană19,7 °C18 °C
Rimini, Italia · Marea Mediterană19,5 °C18 °C
Rovinj, Croația · Marea Mediterană20,2 °C19 °C
Saint-Tropez, Franța · Marea Mediterană20,5 °C19 °C
San Vito Lo Capo, Italia · Sicilia21,9 °C19 °C
Santorini, Grecia21,0 °C19 °C
Ses Illetes, Spania · Formentera22,4 °C22 °C
Spiaggia La Cinta, Italia · Sardinia21,9 °C20 °C
Split, Croația · Marea Mediterană18,8 °C17 °C
Sveti Stefan, Muntenegru · Marea Mediterană20,0 °C18 °C
Tarragona, Spania · Marea Mediterană21,8 °C21 °C
Tel Aviv, Israel · Marea Mediterană26,4 °C26 °C
Tropea, Italia · Marea Mediterană21,5 °C18 °C
Valencia, Spania · Marea Mediterană22,4 °C22 °C
Villasimius, Italia · Sardinia22,4 °C21 °C
Villefranche-sur-Mer, Franța · Marea Mediterană21,2 °C20 °C

Despre